Kdy a jak učit psa základní povely

Obsah

1. Kdy začít s výcvikem?

2. Na co se připravit

3. Základní povely a jak je trénovat

1. Kdy začít s výcvikem?

Štěně začínáme cvičit přibližně ve 4. měsíci věku. Do té doby si budujeme pozitivní vztah, důvěru, maximálně trénujeme vykonávání potřeby na čůrací dečku a při venčení, a seznamujeme psa s pelíškem, který bude jeho místem na odpočinek.

Na začátku je důležitá trpělivost, štěně je rozverné, chce si hrát, a i náš výcvik by měl působit zábavně. Hra a pamlsky jsou dvě nejlákavější odměny. Záleží na štěněti, co si více oblíbí. To bude pro štěně motivace přemýšlet a zkoušet, co že to po něm vlastně chceme. Když povel provede správně, přijde odměna. Netrestáme, nepochopí-li náš povel. Snadno si výcvik spojí s negativní zkušeností a takto narušený vztah se napravuje velmi těžko.

Aby pes lépe pochopil, že povel splnil správně, používá se tzv. klikr. Jeho velkou výhodou je rychlost použití. Držíte ho během výcviku v ruce a kdykoli pes provede zadaný povel, zmáčknete ho. Ten vydá specifický, krátký zvuk podobný lupnutí či cvaknutí a přichází odměna. Pes si tak zapamatuje, co udělal v době, kdy uslyšel cvaknutí. 

V začátcích klikr několikrát použijte bez povelu, prostě jen kliknutí + pamlsek. Pes si tak kliknutí spojí s odměnou.

Tip: Přestat se má v nejlepším, proto netrénujte moc dlouho, abyste štěně neznudili nebo neunavili. Ze začátku stačí pár minut denně v rámci „zábavy“.

Zpět na obsah

2. Na co se připravit

Nečekejte výsledky hned – Bude to trvat dny, někdy týdny, ale s pravidelným tréninkem a lákavou motivací se bude pes učit čím dál rychleji. Pamatujte, že pes nedělá cviky, protože chce cvičit, ale protože chce odměnu a zábavu.

Zvykněte si mluvit a jásat nahlas – Samotný povel i reakce musí být pro štěně rozpoznatelné. Povel tedy říkejte nahlas a důrazně. Vaše reakce na správně provedený cvik by, alespoň ze začátku, měla být trochu přehnaná – když zajásáte vyšším hlasem a uděláte z toho tak trochu komedii, štěně bude odměnu vnímat intenzivněji. I muži cvičitelé občas jásají jako malé děvče „supéér, to je pašák, šikula“.

Odměna znamená ukončení povelu – Zejména v začátcích. Jakmile psa odměníte, počítejte s tím, že se z lehu zvedne a začne zase rozverně běhat, protože svého cíle dosáhl. Z toho vyplývá, že odměňujeme až když pes provede daný cvik. U základních povelů jde o jednoduché rychlé pohyby, takže je na místě odměňovat na konci. U složitějších cviků, až bude pes starší a pochopí náš systém, se někdy odměňuje i v průběhu cviku, kdy chceme psovi říct, že na to jde správnou cestou.

Tip: na pamlsky si pořiďte speciální pytlík „pamlskovník“, který jde zavěsit za kalhoty. Budete tak mít ruce volné a pamlsky rychle v dosahu.

Zpět na obsah

3. Základní povely a jak je trénovat

Přivolání – Přivoláme jménem a připojíme povel „ke mně“. Úplně na začátku trénujeme tak, že se štěněti snažíme utéct, pak se rychle otočíme a než k nám pes doběhne, použijeme povel na přivolání. Jakmile se přiblíží, odměníme. Dále trénujeme přivolání v situacích, kdy si pes hraje opodál. V budoucnu na delší vzdálenosti doporučujeme zvyknout psa na píšťalku.

Sedni – Jeden z nejjednodušších povelů k naučení. Pamlsek schováme v ruce a dáme psovi přičichnout. Poté ruku s pamlskem pomalu přemisťujeme nad psa a následně za psa. Zavelíme „sedni“. Pes se za pamlskem pořád kouká a v určitou chvíli je pro něj pohodlnější, když si sedne, protože tak může více zaklonit hlavu. V ten moment odměňujeme.

Lehni – Podobně jako u povelu „sedni“ i zde použijeme pamlsek jako návod. Opět se ujistíme, že štěně ví, že máme pamlsek, a tudíž nám věnuje pozornost. S povelem „lehni“ položíme ruku s pamlskem na zem. Štěně ve snaze dostat pamlsek z ruky si k tomu lehne. V ten moment odměňujeme.

K noze – Povel využijeme zejména v chůzi. Pomocí pamlsku psa navnadíme a dovedeme k noze, zpravidla z vaší levé strany. Jakmile ho dostaneme do požadované pozice, odměníme. Připravíme si další pamlsek tak, aby o něm pejsek věděl a z pozice, kdy je pes u nohy se rozejdeme. Ruku s pamlskem si přiložíme k hrudi, abychom docílili toho, že se pes bude koukat nahoru na nás. Po pár krocích odměníme, pokud se pes při chůzi držel u naší nohy. Postupně počet kroků přidáváme.

Cílem je, aby pes chodil u nohy, aniž byste ho k tahali za vodítko. Nedoporučujeme to dělat ani při tréninku, protože kam psa nutíte jít, tam na truc nejde. Pes se u vás bude držet, když mu dáte důvod (pamlsek, hru, hračku…). Budete-li trénovat na vodítku, mějte ho vždy prověšené. 

Jak naučit psa aportovat – Jsou pejsci, kteří to dělají automaticky, protože je aport baví. Pak jsou tady takoví, kteří sice pro hračku běží, ale už ji nepřinesou, protože si s ní chtějí hrát sami, nebo je naopak aportování nezajímá. U těch bude výcvik trochu složitější a delší. Pomoci vám může názorné video.

Zpět na obsah

Autor článku: Jaroslav Langer – zakladatel přírodní lékárny Baron.cz. Zveřejněno: 11. 3. 2012