Maso pro psy a kočky z přírodní lékárny

BARF koncept masa pro psy a kočky / Vliv kvality masa na zdraví / O výrobci a výhody masa od Barona.

Vítejte v článku "Maso pro psy a kočky z přírodní lékárny". Jako partneři přirozeného zdraví rozumíme přirozené výživě psů a koček. Proto Víme, jak významný je vliv Kvality masa na zdraví. Mezi hlavní kritéria kvality a chuti masa patří Volný chov / Výživa / Čerstvost / Potravinářská kvalita / Hygiena a Šokové zmrazení. Samozřejmostí je absence kafilerních produktů a laciných plniv. Tato kritéria kvality a vysokou BioAktivitu splňuje Maso pro psy a Maso pro kočky z přírodní lékárny.
 

Přejeme získání přínosných informací vedoucích k upevnění zdraví.

Obsah

1. Vyvážený BARF koncept

2. O výrobci masa pro psy

3. Porcování a přebalování na krmné dávky

4. Rozmražení a podávání masa

5. Kolik masa krmit

6. Co jsou laciná plniva v mase

7. Co jsou kafilerní produkty

8. Proč nenabízíme vepřové a kuřecí

9. Skladování masa u Barona

10. Kdy a jak maso posíláme

11. Výhody masa od Barona

1. Vyvážený BARF koncept

Pro vyvážený BARF koncept „Celá kořist“ jsou v nabídce u Barona masa KOMPLET, která po vzoru vlka (žere celou kořist) obsahují svalovinu, vnitřnosti a také chrupavčité kosti. Složením jsou masa KOMPLET koncipována pro dlouhodobé krmení psů. Dále nabídka obsahuje zelené neprané dršťky se zbytky natrávené rostlinné potravy, které dodávají dobré bakterie pro zdravou střevní floru.

Zpět na obsah

2. O výrobci masa pro psy a kočky

Maso pro psy a kočky dováží Baron od bratrů Lorenze a Wellema Clausenových z Německa, jejichž společnost Paex.de je u chovatelů v Evropě známa svojí poctivou kvalitou. Jako vyučení řezníci provozovali rodinné řeznictví, kde odřezky masa prodávali lidem pro jejich psy a kočky. Stoupající zájem rozhodl >> v roce 1996 využili bratři Clausenovi své znalosti o zdravé výživě a zahájili výrobu masa pro psy a kočky.

Zpět na obsah

3. Porcování a přebalování na krmné dávky

Po 20 až 30 minutách

Pokud máme menšího psa nebo kočku, můžeme maso naporcovat na denní krmné dávky a uložit do mrazáku. Při pokojové teplotě lze ploché balení masa (má výšku jen 2,5 cm) po 20 až 30 minutách velkým nožem oddělovat na denní porce. Maso oddělujeme řezáním na dřevěném prkýnku (na dřevě maso méně klouže) za přiměřeného tlaku na nůž.

Balení do fólie nebo do sáčku

Řezat maso můžeme na libovolně velké díly, tak, abychom získali porce o hmotnosti, které pro krmení svého psa nebo kočky potřebujeme. Nařezané porce masa zabalíme do potravinářské fólie, rozmražené maso můžeme přebalit do zavíracích sáčků a vrátíme do mrazáku.

Zpět na obsah

4. Rozmražení a podávání masa

Rozmrazovat pomalu

Při rychlém ohřevu zmraženého masa se nestihnou dostatečně aktivovat vlastní enzymy, které pomáhají maso štěpit a strávit. Proto zmražené maso necháme nejprve rozmrazit v ledničce. Po rozmražení maso ve vaničce nebo v zavíratelném sáčku ohřejeme ve vodě s teplotou do 42°C (ve vodě ještě udržíme ruku). 

Nikdy v mikrovlnce

Nikdy prosím maso nerozmrazujeme v mikrovlnné troubě. Radiové vlny (radiace) naruší buňky, poškodí strukturu masa a sníží jeho BioAktivitu (životní energii). Následkem je (podobně jako při vaření) mrtvé maso, které organismus zatěžuje, snižuje vitalitu psů a koček a postupně poškozuje zdraví.

Maso ohřejeme & Stravitelnost a Chuť

Zejména nemocným nebo citlivým psům (kočkám) podáváme maso mírně ohřáté na 35 až 38 °C. Šetrný a pozvolný ohřev v teplé vodě (udržíme v ní ruku) nastartuje v mase činnost vlastních enzymů s výsledkem lepší stravitelnosti a plnější chuti. Maso ve vodě ohříváme zabalené v sáčku nebo v potravinářské fólii.

Maso zalijeme vodou

Maso zmražením a časem od porážky ke konzumaci ztrácí 10 až 20% vody. Proto před podáváním maso zalijeme teplou vodou. Vhodná je voda převařená, destilovaná nebo filtrovaná reverzní osmózou. Pro hydrataci 500 gramů masa přilijeme půl sklenice vody, což je cca jeden decilitr. Psům a zejména kočkám, kteří málo pijí do masa přidáme vody více.

Nekovová miska

Syrové maso podáváme v nekovové misce (keramika, plast). Elektrická vodivost kovů mění polaritu životní energie, což snižuje bioaktivitu syrových (živých) potravin, stejně tak jako syrového masa. Proto se při podávání masa vyvarujeme kontaktu s kovy (misky, lžičky, nože apod.).

Zpět na obsah

5. Kolik masa krmit

2 až 5 % hmotnosti

Za předpokladu, že krmíme pouze syrovým masem, dáváme psům a kočkám 2 až 5 % ideální hmotnosti zvířete na jeden den. Skutečné množství denní dávky masa regulujeme podle životní situace zvířete. Při přechodu na syrové maso je optimální začít krmit 2 %. Často u tohoto množství zůstaneme (méně je vždy lepší než více).

Tlustý, hubený

Kromě životní situace a stavu zvířete patří mezi hlavní kritéria pro stanovení optimální denní krmné dávky nadváha, hubenost, aktivita, kondice, nemoc, zatížení zvířete, březost nebo kojení a jiná. Obecně méně krmíme při nadváze, nižší aktivitě a také při řešení zdravotních problémů nebo při nemoci.

Zpět na obsah

6. Co jsou laciná plniva v mase

Vyšší zisk

Někteří výrobci masa pro psy a kočky pro dosažení nižší ceny nebo vyššího zisku přidávají do masa různá laciná plniva. Laciným plnivem rozumíme komponenty, které jsou levné. Obvykle se jedná o odpady. Pokud je jejich vlastník neumí prodat nebo přenechat, pak je musí předat kafilérii a za likvidaci zaplatit.

Kůže, moučky

Mezi hojně používaná plniva do masa pro psy patří separát z kostí, rozemleté kůže, masokostní nebo rostlinné moučky (produkty z kafilérie) nebo odpady výrobců potravin. Velmi laciným plnivem je také sója nebo odpadní tuky.

Separát z kostí

Separát jsou zbytky masa, šlach a vaziva, které se po vylouhování (chemie) za vysoké teploty a tlaku oddělují z povrchu kostí a kloubů hospodářských zvířat. Vysoká teplota a louh vytvoří mrtvou chemizovanou hmotu s nadbytkem anorganického vápníku, který organismus zatěžuje.

Chutné lákadlo

Po obarvení do růžova a ochucení (éčka) se laciný separát stane lákavým plnivem pro výrobce levných párků, sekané a salámů (pro lidi), stejně tak jako pro výrobce konzerv, kapsiček, granulí nebo mraženého masa pro psy a kočky.

Zpět na obsah

7. Co jsou kafilerní produkty

Uhynulá zvířata, zkažené maso

Kafilérie je podnik, ve kterém se podle stupně znehodnocení odstraňují anebo zpracovávají odpady živočišného původu, jako například:

 • Uhynulá nebo uspaná zvířata (hospodářská i domácí).
   
 • Neprodejné části zvířat jako jsou velké kosti, kopyta, rohy, obsah střev.
   
 • Prošlé páchnoucí maso a uzeniny z prodejen a restaurací.


Zdali tento materiál místo v kafilérii skončí v mase pro psy je věcí profesní a lidské cti výrobců masa pro psy. Nabídkám masa zadarmo od chovatele, z jatek, z kafilérie nebo z prodejen odolají jen korektní výrobci masa pro psy a kočky.

Zpět na obsah

8. Proč nenabízíme vepřové a kuřecí

Toxické zatížení

Odpovědí na otázku proč nenabízíme vepřové nebo kuřecí maso je naše snaha dodávat toxicky co nejméně zatížená masa. Tedy masa, která co nejméně zatěžují organismus psů a koček a jsou tak vhodnou podporou také při řešení zdravotních problémů.

Nepřirozená výživa

Jako poradci přirozeného zdraví z přírodní lékárny víme, že hlavní příčinou nemocí zvířat (také hospodářských) je nepřirozená výživa. Většinou tepelně zpracovaná hotová krmiva s umělými vitamíny, konzervanty a ochucovadly (chemie).

Absence výběhu

Také vdechování amoniaku z moči a exkrementů u trvale ustájených zvířat spolu s absencí výběhu na slunci a na louce poškozuje zdraví. Právě prasata a kuřata jsou obvykle krmena nepřirozenou výživou v uzavřených prostorech. Proto je jejich maso často zatíženo překyselením, zavodněním nebo záněty (rakovina).

Zpět na obsah

9. Skladování masa u Barona

Profesionální mrazící box

Masa pro psy a kočky do skladu Barona dováží mrazírenské auto. Masa skladujeme ve vlastním profesionálním mrazícím boxu o rozměrech 4 x 6 metrů při teplotě mínus 18 až 20°C. Stěny, podlaha, strop stejně jako dveře jsou z oplechovaných, hustě vypěněných panelů, silných 10 centimetrů.

Splňuje veterinární podmínky

Box je vybaven dveřmi s vytápěným pryžovým těsněním (aby nepřimrzly), plastovými lamelami ve vchodu (menší únik chladu po otevření dveří), osvětlením a omyvatelnou podlahou. Mrazící box Barona tak splňuje přísné veterinární a hygienické podmínky pro skladování mraženého masa pro psy a kočky.

Zpět na obsah

10. Kdy a jak maso posíláme

Ve fóliových vaničkách vakuově balené maso posíláme uvnitř ČR od pondělí do středy (dodání do 24 hodin). Na Slovensko neposíláme (riziko rozmražení). Maso je zmraženo na mínus 18 °C v thermo obalu, a vydrží zmrzlé až 48 hodin. Díky thermo balení vydrží maso po rozmražení ještě 1 až 2 dny zachlazené a nezkažené. Proto ho můžeme i při zpožděném dodání bezpečně krmit nebo znovu zamrazit.

Zpět na obsah

11. Výhody masa od Barona

 • Rozumí výživě – Lidé z Barona rozumí přirozenému zdraví a tím správné výživě psů.
   
 • Umějí poradit – Hodnotným přínosem je poradenství – lidé z Barona umí poradit.
   
 • Koncept z lékárny – Koncept „Celá kořist“ (maso, vnitřnosti, kosti) pro kompletní BARF.
   
 • Poctivý výrobce – Výrobcem masa je společnost PAEX známá svojí poctivou kvalitou.
   
 • Z volného chovu – Zvířata výhradně z volných chovů krmených přirozenou stravou.
   
 • Žádná laciná plniva – Masa od Barona neobsahují laciná plniva, ani kafilerní produkty.

Zpět na obsah


Dopřejte sobě a svému psovi doplněk stravy z fermentovaného ovoce a zažijte prasílu přírody

 

Autor článku: Jaroslav Langer – zakladatel přírodní lékárny Baron.cz. Zveřejněno: 11. 3. 2012