Jak se starat o uši, oči a srst u psů a koček

Víte, jak se starat o oči, uši a srst svého domácího mazlíčka? V době, kdy existují stovky plemen s různou srstí a odlišnou stavbou těla, se péče v mnoha ohledech různí. Pojďme si říct základní pravidla, jak správně vyčistit uši a oči, zda časté koupání svědčí srsti a který druh kartáče se hodí právě pro vašeho mazlíčka.

Obsah

1. Čištění uší u psů a koček

2. Výtok z očí nebo slzení nepodceňujte

3. Jak se starat o srst psa a kočky?

4. Péče o psí srst

5. Pravidelné vyčesávání koček

1. Čištění uší u psů a koček

Čištění uší u psů i koček není nic náročného ani častého. Je to ale velmi důležitý preventivní krok, kterým chráníme naše zvířata před nepříjemnými a bolestivými problémy. Na otázku „Jak často čistit psovi nebo kočce uši“ není jasná odpověď. Odvíjí se to od toho, zda vaše zvíře bývá většinu času doma, nebo je to venkovní zvíře, jak moc se tvoří ušní maz, u psů také hraje roli tvar i velikost uší. Obecně náchylnější na ušní záněty jsou psi s dlouhýma překlopenýma ušima nebo pokud je ve zvukovodu větší množství srsti. Takovým psům kontrolujte uši i každý týden. Pokud je v uších maz nebo zapáchají, je na místě provést čištění. Indikátorem problémů je i časté drbání uší nebo třepání hlavou.

Mylně si mnoho majitelů myslí, že se uši psa nebo kočky čistí stejně jako u lidí. My doporučujeme přírodní ušní kapky, které se zvířeti aplikují přímo do uší. Ty se pečlivě promasírují (uvolní se tak ušní maz) a zvíře pak přirozené třepáním hlavy vyvede roztok i s ušním mazem ven. Na nás už je jen kapesníkem vytřít ucho do sucha. Není ale nutné zajíždět s kapesníkem příliš hluboko.

Zpět na obsah

2. Výtok z očí nebo slzení nepodceňujte

Stejně jako nám, tak i psům a kočkám mohou vznikat v koutcích očí „ospalky“ nebo jim z nich teče. Takto se oko přirozené zbavuje prachu a jiných nečistot. Našim úkolem je okolí očí od těchto nečistot vyčistit, aby očím nepřekážely a nehromadily se. Výrazněji slzet mohou kočky s plochým obličejem (např. perské). Tady by majitelé měli věnovat péči o oči trochu větší pozornost.

Velmi jednoduše se zbavíme nečistot očními kapkami ze silic růží, které nejen preventivně udržují oko zdravé, ale také podporují léčbu již nemocného oka. Přesvědčit naše zvíře, aby si nechalo nakapat do očí, může být těžké. Domluvte si dopředu pomocníka, který vám zvíře přidrží. Za všechny zvládnuté čištění, a to nejen očí, uší nebo srsti, zvíře odměňte pamlskem. Takto si pravidelnou hygienu spojí alespoň s malým potěšením.

Zpět na obsah

3. Jak se starat o srst psa a kočky?

I zde je péče velmi individuální. Existuje mnoho typů a délek srsti, které vyžadují odlišný přístup. Většinou majitelé docházejí do psích salónů, kde vědí, jak se starat o různé typy srsti. Tam vám také poradí, jak průběžně mezi návštěvami o srst pečovat a jaké vybavení potřebujete.

Péče o dlouhosrstou kočku je náročnější než o krátkosrstou. Oba typy srsti ale péči vyžadují.

Koupání

Psi s klasickou srstí, jakou mají například ovčáci, nepotřebují a ani jim nesvědčí časté koupání. Pokud pes není velmi špinavý od bláta nebo zrovna nevyšel ze špinavé řeky, není potřeba ho koupat. Koupel s šamponem pro srst znamená značné odmaštění a narušení přirozené mikroflóry, která udržuje kůži a srst v kondici. Obecně psa s klasickou srstí koupeme tak 2-3× za rok.

Psi s kudrnatou a hladkou srstí (např. pudl nebo yorkshire) se naopak koupou častěji. Jejich srst většinou nelíná a pouze dorůstá, proto je na místě ji koupat přibližně 1× za dva měsíce. Používá se cdVet šampon.

Kočky domácí se nějak pravidelně nekoupou. Pokud tráví celé dny doma, umí se udržet v čistotě sami. Tady můžeme říct - koupat „párkrát za život“. Když se potuluje po zahradě a okolí, občasná koupel neuškodí. Obecně ale kočky koupání nemají v lásce, nezapomeňte proto kočku za koupání odměňovat a zacházet s ní jemně. Pokud si koupel spojí se stresující vzpomínkou, budou se příště bránit doslova zuby nehty.

Zpět na obsah

4. Péče o psí srst

Každý majitel psa by si měl u důvěryhodného zdroje (u chovatele, v odborných knihách,…) zjistit, jak pečovat o srst u plemene, které si pořídil. Tam se dozví, jak často koupat a jakou výbavu potřebuje.

Můžeme si ale rozdělit psí srst do několika typů a podle toho určit, jak se o ni starat:

  • Dlouhá srst – např. kolie, bernardýn apod. Na tento typ srsti se používají kovové hřebeny nebo kartáče. Na rozčesání volíme hřeben s delšími hrubými zuby.
  • Krátká srst – např. boxer nebo německý ovčák. Pravidelně, každý týden takové psy češeme např. štětinovým kartáčem a tím odstraňujeme odumřelé chlupy. Delší srst můžeme rozčesat kovovým hrubým hřebenem.
  • Drsná srst – např. foxteriér nebo hrubosrstý jezevčík. Přibližně 1× týdně psy češeme drátěným kartáčem se zahnutými hroty, který chrání před zplstnatěním. Dále se tento typ srsti upravuje také trimováním, které vyžaduje speciální trimovací nože.
  • Hladká srst – yorkshire, afgánských chrt apod. Ta se musí rozčesávat několikrát týdně, nejlépe každý den kovovým hřebenem. Hodí se používat také antistatický kartáč na vyčesávání.
  • Kadeřavá srst – např. pudl. Kudrnatá srst, která nelíná potřebuje častou péči – i několikrát do týdne. Drátěným kartáčem se zahnutými konci kadeře češte od těla nahoru, tím ji načechráte.

Pro línající srst se také velmi hodí furminátor, který efektivně odstraní množství odumřelých chlupů nejen ze svrchní vrstvy, ale také z podsady.

Gumové masážní hřbílka a odchlupovače vám pomohou při začátcích, kdy se zvíře nejprve seznamuje s česáním nebo u dospělců, kteří na česání nebyli zvyklí.

Zpět na obsah

5. Pravidelné vyčesávání koček

Důležitá činnost, která zbaví kočku staré srsti, promasíruje ji, předchází slepencům a podobně. Krátkosrsté kočky stačí vyčesat cca 3× za měsíc např. oboustranným kartáčem.

Dlouhosrsté kočky češeme několikrát do týdne buď kartáčem nebo kovovým hřebenem. Dáváme pozor, abychom při česání případné uzlíky nevytrhli, ale rozčesali.

Dopřejte sobě a svému psovi doplněk stravy z fermentovaného ovoce a zažijte prasílu přírody

 

Autor článku: Jaroslav Langer – zakladatel přírodní lékárny Baron.cz. Zveřejněno: 11. 3. 2012