Rozdíly mezi krmivy

V tomto článku porovnáváme suchá za studena lisovaná krmiva Fit-Crock pro psy se suchými krmivy tak jak je známe pod pojmem granule nebo krokety, která jsou vyráběna termickou extrudací. Porovnáváme tedy za studena lisovaná krmiva cdVet Fit-Crock se všemi ostatními, která jsou extrudována za vysoké teploty.

Vlevo jsou granule extrudované a vpravo lisované.

Granule vyrobené termickou extrudací
(spečeno z jemně mletých prášků)

Za studena lisované krmivo cdVet Fit-Crock
(slisováno z hrubých komponentů)

Obsah článku:

1) Jak se dělají krmiva termicky extrudovaná

2) Jak se dělají krmiva lisovaná za studena

3) Rozdíl mezi přírodními a umělými vitamíny

  

4) Přirozená očista střevních stěn

5) Shrnutí rozdílů mezi krmivy

6) Proč ostatní výrobci nedělají lisovaná

7) Kompletní krmivo neexistuje

  Logo barona

 

1) Jak se dělají krmiva termicky extrudovaná

Levnější výroba - Termicky extrudovaná krmiva jsou vyrobena rychlejší (levnější) technologií extrudace. Práškové komponenty se podle receptury promíchají a přidá se voda. Vznikne kaše.

Granule vyrobené termickou extrudací.
Zvětšit obrázek

   

Vysoká teplota - Kaše se v extrudéru za vysokého tlaku (cca 4 atmosféry) a vysoké teploty (120 až 200 °C) protlačením přes děrovanou šablonu (výměnné koncovky pro různé velikosti a tvary granulí) za syčivého třesku promění v granule. 

Mrtvá krmiva - Touto vysokou teplotou jsou zničeny enzymy a přírodní vitamíny. Ostatní potravinové složky jsou spečením poškozeny (mrtvé krmivo). Bioaktivní látky se znehodnocují již při teplotě 50 °C.

Přidávají umělé - Po teplotním znehodnocení přírodních vitamínů výrobcům granulí nezbývá nežli do svých krmiv přidat umělé vitamíny, které kromě marketinku (hra na hodně vitamínů) mají úlohu krmivo konzervovat. 


2) Jak se dělají krmiva lisovaná za studena

Pomalejší, ale šetrná - Krmiva pro psy Fit-Crock jsou na rozdíl od termicky extrudovaných krmiv vyrobena sice pomalejší (dražší), ale zato šetrnou technologií lisováním za studena.

Za studena lisované krmivo cdVet Fit-Croc
Zvětšit obrázek

   Promíchání, protlačení - Krmné komponenty se podle receptury promíchají, přidá se přírodní pojidlo (škrob z topinamburů a směs se za studena protlačí přes trubkové koncovky lisovacího stroje. Vylisované tyčinky se pak lámou na menší kousky.

Zachování vitamínů - Lisování za studena garantuje, že prakticky všechny enzymy, přírodní vitamíny, minerály a ostatní bioaktivní látky zůstanou ve své původní podobě a v celém původním spektru organismu psa k disposici.

Krátká trvanlivost - Přírodní vitamíny krmivo krátkodobě konzervují. Umělé vitamíny sice konzervují déle, ale do krmiv Fit-Crock se i za cenu kratší trvanlivosti (5 až 6 měsíců) nepřidávají protože organismus zatěžují. Extrudovaná krmiva s umělými vitamíny mají trvanlivost 1 až 2 roky.


3) Rozdíl mezi přírodními a umělými vitamíny

Pojem umělé (syntetické) vitamíny byl, a stále ještě je předmětem diskusí. Dlouhý čas byla existence umělých vitamínů mnohými výrobci krmiv, veterinárními lékaři a experty zdravé výživy utajována nebo alespoň nezveřejňována. Tímto vitamínovým tématem se zabývá samostatný článek Rozdíl mezi přírodními a umělými vitamíny.

 

4) Přirozená očista střevních stěn

Extrudované granulované krmivo spečené v extrudéru z velmi jemně namletých mouček (jako hladká mouka) už nemá strukturu původních potravin. Střevo pak tuto kaši (konzistence jako kal), která přichází ze žaludku identifikuje jako již natrávenou potravu. Střevo pak nemá potřebu intenzívního trávení a jeho peristaltika (pohyby střevních klků) dříve či později zleniví. Následně se střeva začnou zanášet a vniklý nános je živnou půdou pro plísně, bakterie a červy. 

Dostatek vlákniny - Krmivo cdVet Fit-Crock obsahuje z rostlinných složek a z bylin dostatek vlákniny, a je slisováno za studena z hrubších komponentů (struktura jako strouhanka).

zanesené střevo
Přirozená očista střevních stěn  

    

Intenzívně tráveno - Proto krmivo Fit-Crock není ve střevě identifikováno jako již natrávená potrava a je pohyby střevních klků (peristaltika) intenzívně rozmělňováno a tráveno.

Přirozená očista - Za studena lisované krmivo cdVet Fit-Crock je ve střevě pohybováno a posunováno, což je  podmínkou pro přirozenou očistu střevních stěn. Potrava se neusazuje na stěnách.

Čistá střeva - Při optimálním samočistění střevních stěn je výrazně sníženo nebezpečí vzniku hnilobného a kvasícího nánosu, který je živnou půdou pro hnilobné bakterie a plísně. Více informací nabízí článek Příčiny nemocí psů (bod 8)..

5) Shrnutí rozdílů mezi krmivy extrudovanými a lisovanými

 

Vlevo jsou granule extrudované a vpravo lisované.

Granule vyráběné termickou extrudací

      

Za studena lisované krmivo cdVet 

● Horkem zničené bioaktivní látky

● Obsahují umělé vitamíny

● Obsahují umělá ochucovadla

● Zanášejí střeva >> počátek nemocí

● Mají trvanlivost 1 až 2 roky

 

● Zachovány bioaktivní látky

● Obsahuje přírodní vitamíny

● Neobsahují umělá ochucovadla  

● Čistí střeva >> posílení imunity

● Mají trvanlivost 5 až 6 měsíců

 

6) Proč ostatní výrobci nedělají za studena lisovaná krmiva?

 

Níže je vyjmenováno několik pravděpodobných důvodů, proč současní výrobci extrudovaných granulí zatím ještě nedělají za studena lisovaná krmiva s přírodními vitamíny, tak jak je dělá firma cdVet pana Clemense Dingmana:

Někteří výrobci granulí nerozumí přirozené výživě psa >> Neznají rozdíl mezi živá a mrtvá strava

Někteří výrobci granulí neznají rozdíl mezi přírodními a umělými vitamíny

● Lisovat za studena je zatím pomalejší >> Nepokryje poptávku

● Lisovat za studena je zatím méně efektivní >> Méně se na něm vydělá

● Komponenty musí být prvotřídní kvality (aby se nekazily) >> Vyšší cena krmiva nebo menší zisk7) Kompletní krmivo neexistuje

My u Barona jsme přesvědčení, že "Kompletní hotové krmivo neexistuje". Člověk sice může psa dlouho krmit pouze jedním druhem krmiva, ale tím ho nedokáže optimálně zaopatřit. Proto se ani v tomto bodě neodchýlíme od našeho korektního poradenství a doporučujeme krmit psa optimální a přírodě nejbližší syrovou stravou BARF (syrové maso, kosti, zelenina). Akceptovatelným kompromisem je částečný BARF (syrové maso / krmivo Fit-Crock).

Doslov autora článku

   

 

Jaroslav Langer se psem
Jaroslav Langer - Přírodní lékárna

 

Tento článek je výsledkem naší snahy o korektní podání našeho vědění, které čerpáme ze zkušeností v poradenství přirozeného zdraví >> nejedná se o lékařské rady (nejsme lékaři).

Osvětlením procesů, které se v organismu našich psů při výživě a péči odehrávají, chceme přispět k informacím, které Vám mohou pomoci při rozhodování v otázkách zdraví.

Pevné zdraví a spokojenost Vám (a těm, kteří Vás mají rádi) přeje za Baronteam Jaroslav Langer, zakladatel přírodní lékárny pro psy, kočky, koně a ostatní zvířata. 

Pro kompetentní poradenství jsme Vám rádi k dispozici na stránce
Kontakty.


Obl íbené