Syrové maso od Barona

Obsah

1. Částečné BARFování s krmivem

2. Kdy maso v ČR a SR posíláme

3. Porcování a přebalování na dávky

4. Rozmražení a podávání masa

5. Kolik masa máme krmit

6. Kolik svaloviny máme krmit

7. Co jsou laciná plniva v mase

8. Co jsou kafilerní produkty

9. Proč nenabízíme vepřové

10. Skladování masa u Barona

11. Výhody masa od Barona

12. Doslov autora článku

 

1. Částečné BARFování s krmivem cdVet Fit-Crock

Široké zaopatření

Pokud nemáme možnost krmit pouze masem, je flexibilním a zdraví přínosným způsobem výživy psů částečné BARFování s krmivem cdVet Fit-Crock, které kromě masa obsahuje také rostlinné složky s vlákninou, byliny a organické minerální doplňky.

50–65 % masa

Za studena lisované krmivo cdVet Fit-Crock obsahuje velký podíl masa 50–65 %.

Ideální s BARFem

Doba trávení a stravitelnost krmiva cdVet Fit-Crock jsou podobné syrovému masu a svým složením kopíruje BARF.

Zlepšuje zaopatření

Praxe našeho poradenství potvrdila, že kombinování krmiva cdVet Fit-Crock se syrovým masem zlepšuje zaopatření psů.

Pevnější zdraví

Už při částečném barfování z 30–50 % masa a 50–70 % krmiva cdVet Fit-Crock upevníme zdraví a zlepšíme kondici svého psa nebo kočky až o 80 %. Proto kombinovanou výživu - krmivo cdVet Fit-Crock se syrovým masem doporučujeme. Zde můžeme prohlížet prospekty krmiv Fit-Crock pro psy.

Zpět na obsah

2. Kdy maso v ČR a SR posíláme

Zmrzlé vydrží 48 hodin

Vakuově balené maso posíláme zmražené na  –18 °C ve flexibilním Termo-obalu, který splňuje veterinární požadavky na přepravu mraženého masa. Takto zabalené maso vydrží zmrzlé obvykle až 48 hodin.

Pondělí až středa

Pro snížení rizika rozmražení masa při nepředání odesíláme mražené maso uvnitř ČR od pondělí do středy (dodání do 24 hodin). Na Slovensko odesíláme v pondělí a úterý (dodání do 48 hodin).

Ještě další 1–2 dny

Díky kvalitnímu Termo-obalu vydrží po rozmražení maso ještě 1–2 dny zachlazené a bez známek zkažení. Proto ho můžeme bezpečně podávat nebo znovu zamrazit.

"Maso zasíláme v ČR do 24  hodin"

Zpět na obsah

3. Porcování a přebalování na krmné dávky

Po 20–30 minutách

Pokud máme menšího psa nebo kočku, můžeme maso naporcovat na denní krmné dávky a uložit do mrazáku. Při pokojové teplotě lze ploché balení masa (má výšku jen 2,5 cm) po 20–30 minutách velkým nožem oddělovat na denní porce. Maso oddělujeme řezáním na dřevěném prkýnku (na dřevě maso méně klouže) za přiměřeného tlaku na nůž.

Balení do folie nebo do sáčku

Řezat maso můžeme na libovolně velké díly, tak, abychom získali porce o hmotnosti, které pro krmení svého psa nebo kočky potřebujeme. Nařezané porce masa zabalíme do potravinářské folie, rozmražené maso můžeme přebalit do zavíracích sáčků a vrátíme do mrazáku. Folii stejně tak jako sáčky pro balení masa najdeme v kategorii Sáčky, folie a potřeby pro BARF.

Zpět na obsah

4. Rozmražení a podávání masa

 • Rozmrazovat pomalu
 • Nikdy v mikrovlnce

Maso rozmrazujeme nejprve v ledničce

Rychlé teplotní změny snižují kvalitu masa. Proto se maso při výrobě zmrazuje pomalu. Stejně tak rozmrazovat maso doporučujeme pomalu. Maso necháme nejprve rozmrazit v ledničce a po vyjmutí ho necháme prohřát při pokojové teplotě. Díky plochému balení se maso rychleji rozmrazí.

Mikrovlnka snižuje bioaktivitu masa

Nikdy prosím maso nerozmrazujte v mikrovlnné troubě. Radiové vlny (radiace) naruší buňky, poškodí strukturu masa a sníží jeho bioaktivitu (životní energie). Následkem je (podobně jako při vaření) mrtvé maso, které organismus zatěžuje, snižuje vitalitu psa a postupně poškozuje zdraví.

 • Maso ohřejeme v teplé vodě (max. 45 °C)
 • Maso podáváme v nekovové misce

Nemocným teplejší

Nemocným a citlivým psům (kočkám) podáváme maso mírně ohřáté na 35–45 °C. Velmi šetrný a pozvolný ohřev v teplé vodě nebo v troubě o teplotě maximálně 45 °C (udržíme v ní ruku) nastartuje v mase činnost vlastních enzymů s výsledkem lepší stravitelnosti a chuti. Maso ve vodě ohříváme zabalené v sáčku.

Nekovová miska

Syrové maso podáváme v nekovové misce (keramika, dřevo, plast) . Elektrická vodivost kovů mění polaritu životní energie, což snižuje bioaktivitu syrových (živých) potravin, stejně tak jako syrového masa. Proto se při podávání masa vyvarujeme kontaktu s kovy (misky, lžičky, nože apod.).

Zpět na obsah

5. Kolik masa krmit

2–5 % hmotnosti

Za předpokladu, že krmíme pouze syrovým masem, dáváme psům a kočkám 2–5 % ideální hmotnosti zvířete na jeden den (rámcové doporučení). Skutečné množství denní dávky masa regulujeme podle životní situace a stavu svého zvířete. Při přechodu na syrové maso je optimální začít krmit 2 %. Často o tohoto množství zůstaneme (méně je vždy lepší než více).

Tlustý, hubený

Kromě životní situace a stavu zvířete patří mezi hlavní kritéria pro stanovení optimální denní krmné dávky nadváha, hubenost, aktivita, kondice, nemoc, zatížení zvířete, březost nebo kojení a jiná. Obecně méně krmíme při nadváze, nižší aktivitě a také při řešení zdravotních problémů nebo při nemoci.

Příklad denní dávky

Níže v tabulce vidíme příklad průměrné (rámcové) denní dávky masa, když krmíme 3 % ideální hmotnosti svého běžně aktivního psa nebo kočky. Sloupce balení 850 nebo 500 g nám napovídají na kolik dní nám (asi tak) příslušné balení masa vydrží.

 

Hmotnost zvířete

 

Balení 850 gramů

 

Balení 500 gramů

● 3 kg – krmíme 100 gramů

 

850 gramů vydrží 8 dní

 

500 gramů máme na 4 dny

● 5 kg – krmíme 150 gramů

 

850 gramů vydrží 6 dní

 

500 gramů máme na 3 dny

● 10 kg – krmíme 300 gramů

 

850 gramů vydrží 3 dny

 

500 gramů máme na 1 den

● 25 kg – krmíme 830 gramů

 

850 gramů vydrží 1 den

 

Na 1 den potřebujeme 2 balení

 

Zpět na obsah

6. Kolik svaloviny máme krmit

"Vlci vydají při lovu hodně energie"

Vlk 70 % svaloviny

Vlci, kteří nám byli při sestavování koncepčních receptur vzorem, se při hledání potravy a lovu hodně pohybují. Vlci tak vydají hodně energie, kterou čerpají z živočišných bílkovin (především svalovina) a z tuků. Proto vlci konzumují zpravidla celou kořist, která tvoří cca 70 % svaloviny

"Domácí psi potřebují méně svaloviny"

Pes 30 % svaloviny

Příliš svaloviny (bílkoviny) u psů s běžnou aktivitou a seniorů zatěžuje orgány látkové výměny. Proto jim podáváme méně svaloviny a více hodnotných vnitřností. Optimální složení mají masa KOMPLET 30 %, která obsahují 30 % svaloviny.

"Kočky a psi v zátěži cca 70 % svaloviny"

Kdo 70 % svaloviny

Kočky, štěňata, psi v zátěži, březí a kojící feny potřebují oproti běžně aktivním psům  více energie, kterou čerpají zejména z živočišných bílkovin (svalovina) a z tuku. Optimální složení mají masa KOMPLET 70 %, která obsahují 70 % svaloviny.

Zpět na obsah

7. Co jsou laciná plniva v mase

Vyšší zisk

Někteří výrobci masa pro psy a kočky pro dosažení nižší ceny masa anebo vyššího zisku přidávají do masa různá laciná plniva. Laciným plnivem rozumíme komponenty, které jsou velmi levné, zadarmo anebo jsou nabízeny za odvoz. Obvykle se jedná o odpady. Pokud je jejich vlastník neumí prodat nebo přenechat, pak je musí nechat na své náklady odstranit.

Kůže, moučky

Mezi používaná plniva do masa pro psy patří separát z kostí, rozemleté kůže, masokostní nebo rostlinné moučky (produkty z kafilérie) nebo odpady z rostlinné výroby. Velmi laciným plnivem je také sója nebo tuky.

Separát z kostí

Separát jsou zbytky masa, šlach, které se po vylouhování (chemie) za vysoké teploty a tlaku otryskávají z povrchu kostí a kloubů hospodářských zvířat. Vysoká teplota a louh nechají vzniknut mrtvou chemizovanou hmotu s nadbytkem anorganického vápníku, který organismus zatěžuje.

Chutné lákadlo

Po obarvení do růžova a ochucení (éčka) se laciný separát stane lákavým plnivem pro výrobce levných párků, sekané a salámů (pro lidi), stejně tak jako pro výrobce konzerv, kapsiček, granulí nebo mraženého masa pro psy a kočky.

"Separát z kostí je levné plnivo"

Zpět na obsah

8. Co jsou kafilerní produkty

Uhynulá zvířata, zkažené maso

Kafilérie je podnik, ve kterém se podle stupně znehodnocení odstraňují a nebo zpracovávají odpady živočišného původu, jako například:

 • Uhynulá nebo uspaná zvířata (hospodářská i domácí).
 • Neprodejné části zvířat jako jsou velké kosti, kopyta, rohy, obsah střev.
 • Prošlé páchnoucí maso a uzeniny z prodejen a restaurací.

Mrtvoly v mase pro psy

Zdali tyto kafilerní produkty místo v kafilerce skončí v mase pro psy je věcí profesní a lidské cti výrobců masa pro psy.

Odolají jen korektní

Nabídkám masa zadarmo od chovatele, z jatek, z kafilérie nebo z prodejen odolají jen korektní výrobci masa pro psy a kočky.

"Uhynulá zvířata do masa pro psy nepatří"

Zpět na obsah

9. Proč nenabízíme vepřové a kuřecí

Toxické zatížení

Odpovědí na otázku proč nenabízíme vepřové nebo kuřecí maso je naše snaha dodávat toxicky co nejméně zatížené masa. Tedy masa, která co nejméně zatěžují organismus psů a koček a jsou tak vhodnou podporou také při řešení zdravotních problémů.

Nepřirozená výživa

Jako poradci přirozeného zdraví z přírodní lékárny víme, že hlavní příčinou nemocí zvířat (také hospodářských) je nepřirozená výživa. Většinou tepelně zpracovaná hotová krmiva s umělými vitamíny, konzervanty a ochucovadly (chemie).

Absence výběhu

Také vdechování amoniaku z moči a exkrementů u trvale ustájených zvířat spolu s absencí výběhu na slunce a na trávu poškozuje zdraví. Právě prasata a kuřata jsou obvykle krmena nepřirozenou výživou v uzavřených prostorech. Proto je jejich maso často zatíženo překyselením, zavodněním nebo záněty (rakovina).

"Absence výběhu a nepřirozená výživa"

Zpět na obsah

10. Skladování masa u Barona 

Profesionální mrazící box

Masa pro psy a kočky do skladu Barona dováží mrazírenské auto. Masa skladujeme ve vlastním profesionálním mrazícím boxu o rozměrech 4 x 6 metrů při teplotě mínus 18–20°C. Stěny, podlaha, strop stejně jako dveře jsou z oplechovaných hustě vypěněných panelů tloušťky 10 centimetrů.

Splňuje veterinární podmínky

Náš mrazicí box je vybaven dveřmi s vytápěným pryžovým těsněním (aby nepřimrzly), plastovými lamelami ve vchodu (menší únik chladu po otevření dveří), osvětlením a omyvatelnou podlahou. Mrazící box Barona tak splňuje přísné veterinární a hygienické podmínky pro skladování mraženého masa pro psy a kočky.

Zpět na obsah

11. Výhody masa od Barona

 • Rozumí zdraví

Lidé z Barona rozumí přirozenému zdraví a tím optimálnímu BARFování.

 • Koncept z lékárny

Nabízí také receptury konceptu z přírodní lékárny pro kompletní BARF.

 • Doplňky výživy

Masa Fit BARF obsahují doplňky výživy cdVet pro kompletní zaopatření.

 • Ze zdravých zvířat

100 % kvalitní maso ze zdravých zvířat od prověřených chovatelů.

 • Z volného chovu

Zvířata převážně z volných chovů krmených přirozenou stravou.

 • Žádná kafilérie

Masa od Barona nikdy neobsahují toxické kafilerní produkty.

 • Laciná plniva

Žádná laciná plniva, která snižuji bioaktivitu a životní energii masa.

 • Umělé vitamíny

Žádná chemie ani umělé vitamíny, které organismus zatěžují.

 • Maso jako lék

Praxí ověřené receptury pomáhají také při řešení zdravotních problémů.

Zpět na obsah

12. Doslov autora článku

Tento článek je výsledkem naší snahy o korektní podání našeho vědění o kvalitách masa pro psy a kočky, které čerpáme ze zkušeností v poradenství přirozeného zdraví.

Osvětlením procesů, které se v organismu našich psů při výživě odehrávají, chceme přispět k informacím, které Vám mohou pomoci při rozhodování v otázkách zdraví.

Pevné zdraví a spokojenost Vám (a těm, kteří Vás mají rádi) přeje za Baronteam Jaroslav Langer, zakladatel přírodní lékárny pro psy, kočky a koně. 

Pro kompetentní poradenství jsme Vám rádi k dispozici na stránce
Kontakty.


Obl íbené