Vnější paraziti psů a koček

Časté drbání, štípance na kůži, vypadávání srsti…to jsou příznaky, které by vás měli upozornit, že něco s vaším psem nebo kočkou není v pořádku. Možná je právě trápí parazit, který umí pěkně snížit kvalitu života. Jací jsou nejčastější paraziti psa a kočky, jak se jich zbavit a následně zvíře chránit před dalším napadením?

 

Nejčastější paraziti psa a kočky

a) Klíště obecné

Každý majitel psa nebo kočky se s tím určitě alespoň jednou za život zvířete setkal, a to třeba i u sebe. Klíšťat je v „jejich sezóně“ mnoho a je těžké se jim vyhnout. Nebezpečné jsou sliny, které klíště vylučuje. Proto je důležité odstranit klíště co nejrychleji. Sliny jsou plné bakterií, virů a prvoků. Nejčastějšími nemocemi, které klíšťata způsobují jsou borelióza a klíšťová encefalitida.

Jak odstranit klíště?

Odstranění klíštěte by se mělo provést tak, aby se nemačkalo tělo klíštěte. Hrozí, že do těla psa či kočky vymáčknete ještě více slin a obsahu klíštěte. Staré metody za použití mýdla nebo oleje také nejsou vhodné. Může se stát, že odstraníte pouze tělo, ale hlavička s kusadly zůstane v kůži. Také nechceme, aby zakousnuté klíště kvůli oleji či mýdla uhynulo = opět vypustí spoustu škodlivých látek zpět do rány. Efektivním řešením je použití speciálního háčku nebo kleštiček pro vytahování klíšťat.

Prevence proti klíšťatům existuje, a to jak trvalá, účinkující delší dobu, tak i jen dočasná v situacích, kdy se vydáváváte do lesa nebo do míst s vysokou trávou.

  • Pro celoroční ochranu použijte přírodní antiparazitika ve formě éterických olejů nebo sypkého doplňkového krmiva, které zvířeti pomáhá vytvořit zdravou kožní mikroflóru přirozeně odpuzující různé druhy hmyzu včetně klíšťat.
  • Pro dočasné podpoření ochrany proti klíšťatům ošetřete srst zvířete minerálním sprejem, který odpuzuje kromě klíšťat i blechy nebo všenky.

b) Blecha psí a kočičí

Blechy jsou dalším častým parazitem převážně venkovních psů a koček. Nejsou výjimkou ale i domácí případy. Pouhým okem je nemusíte zaznamenat, znatelné jsou ale kousance, které způsobují. Zablešené zvíře se často drbe nebo i kouše.

Pokud řešíte blechy u svého zvířete, je potřeba odblešit nejen jeho, ale i prostředí, ve kterém se pohybuje. Především kotec či pelech, hračky, vaši postel (pokud s vámi spí v posteli), koberec nebo spáry v podlaze. To jsou totiž místa, kde se skrývají vajíčka a larvy blech. Pokud se nezlikvidují blechy i v tomto vývojovém stádiu, nikdy se jich nezbavíte.

Jak zbavit zvíře blech, aby je už nikdy neměl?

Přípravky na odblešení zvířete a jeho okolí se různí. Blechy nejdříve zahubíte použitím minerálního spreje nebo prášku Insekt-Ex, poté psa vykoupejte antiparazitním šamponem a následně mu ošetřete pokožku minerálním nebo avokádovým olejem. Ten pokožku zklidní. Má-li zvíře na kůži ranky, ekzém, otlaky nebo jiné poškození, ulevíte mu např. Tea tree olejem nebo speciálním balzámem na kůži a tlapky.

c) Veš psí

Méně častý parazit, který se nepřenáší na člověka, drží se přisátý na kůži zvířete a klade hnidy na jednotlivé chlupy. Podobně se chová i všenka, ta se ale živí krví jen málokdy. Spíše holduje odumřelé pokožce. Nebývá tedy přisátá, ale volně se pohybuje.

Vší a všenek se zbavíte stejným způsobem jako blech.

d) Sametka podzimní

Sametka je sytě červený nebo oranžový roztoč, který je viditelný, pokud se jich na jednom místě nashromáždí více. Ve stádiu larvy se zakusuje do hostitele a živí se jeho tkání, aby se pak vyvinula do dospělého jedince, který je už neškodný. Kousnutí vyvolává silnou alergickou reakci a zvíře se proto urputně drbe. Říká se tomu nemoc Trombikulóza, známá také jako srpnová vyrážka, která se objevuje právě při napadení jedince sametkou.

Sametky se zbavíte stejnými přípravky, které hubí blechy. Štípance můžete ošetřit uklidňujícími minerálními oleji nebo balzámem. I bez ošetření by ale měla vyrážka do 14 dní zmizet. Sametky jsou aktivní jen přes léto, většinou v červenci a srpnu.

e) Roztoč ušní

Nemoc zvanou ušní svrab nebo také ušní prašivina způsobuje ušní roztoč, odborným názvem Strupovka ušní. Projevuje se silným svěděním uší, v horších případech i výtokem a zánětem zvukovodu. Vyskytuje se mnohem častěji u koček než u psů a léčba je zdlouhavá. Uši je nutné čistit antiparazitními přípravky, dokud příznaky nezmizí, a ještě měsíc potom. Jedině tak si můžete být jistí, že v uchu nezbyla žádná strupovka, která by opět nakladla vajíčka a vyvolala svrab.

f) Svrabovka kočičí

Tento druh roztoče napadá hlavně venku žijící kočky, výjimečně psy a způsobuje velmi nepříjemnou a výraznou kožní nemoc. Na kůži kočky se vytvářejí strupy a ztvrdlé záhyby, vypadává srst, vytváří se infekce, která vyvolá zánět. Toto onemocnění v horším stádiu může kočku omezit natolik, že není schopná žrát a hyne na vyčerpání.

V tomto případě je určitě lepší, aby léčbu vedl veterinář. Běžné antiparazitní koupele nebo vnější ošetření nebývají účinné, kočky si je hned slíznou. Běžně se léky podávají převážně injekčně.

Zdaleka to nejsou všichni paraziti, kteří můžou kočku nebo psa napadnout, alespoň jsme vám chtěli poradit, jak se bránit proti těm nejčastějším. Pamatujte, nejlepší ochrana je prevence!

Autor článku: Jaroslav Langer – zakladatel přírodní lékárny Baron.cz. Zveřejněno: 11. 3. 2012