Výživa psa a BARF

Pro zájemce o zdraví

Vítejte v článku o výživě psa a syrové stravě BARF (syrové maso, kosti, zelenina), který jsme u nás v přírodní lékárně Baron rádi připravili pro zájemce o přirozené zdraví svého psa.

Zodpovědnost za výživu

Cílem je nabídnout informace také lidem, kteří zodpovědnost za výživu (a tím za zdraví) svého psa přenechávají výrobcům krmiv a diskutují obvykle jen téma „kterou značku granulí“.

Přirozenost stravy BARF

Nejprve probereme stávající druhy krmení a jejich vliv na zdraví psů. Následně se můžete dozvědět proč psi mají jíst syrové maso, které je základem přirozené syrové stravy BARF.

 

Obsah

1. Druhy krmení a jejich vliv na zdraví psů

2. Co je B.A.R.F. & Co je barfování?

3. Proč psi mají jíst syrové maso

4. Pes má zuby masožravce

5. Předsudky a hrozby syrové výživy psa

6. Výhody syrové výživy psa

7. Skladba syrové BARF výživy

8. Vyváženost BARF výživy v čase

9. Druhy potravin při syrové BARF stravě

10. Syrové maso 30–60 %

11. Kolik svaloviny máme krmit

12. Kolik tuku má maso obsahovat

13. Syrové kosti 10–20 %

14. Syrové vnitřnosti 20–40 %

15. Kde maso, kosti a vnitřnosti nakupovat?

16. Druhy zeleniny (ovoce) a poměry

17. Alternativa syrové zeleniny a ovoce

18. Celá syrová vejce

19. Přidávat doplňky k syrové stravě BARF?

20. Částečné BARFování s krmivem cdVet Fit-Crock

21. Změna krmiva u psa – jak postupovat

22. Knihy o syrové výživě psa

23. Doslov autora článku

 

1. Druhy krmení a jejich vliv na zdraví psů

Termicky extrudované suché krmivo

Mrtvé krmivo

Termicky extrudované granule jsou vyrobeny při teplotách 120 až 200 stupňů. Touto vysokou teplotou jsou zničeny bioaktivní látky (především enzymy a vitamíny). Bílkoviny, tuky, stopové prvky a minerální látky jsou horkem denaturovány (odpřírodněny) neboli degradovány.

Umělé vitamíny

Do termicky extrudovaných krmiv se po teplotním znehodnocení přírodních vitamínů a ostatních bioaktivních látek dávají umělé vitamíny a umělé minerály (obvykle chemie), které jsou biologicky nevyužitelné (přírodu nelze nahradit).

Umělá ochucovadla

Pro zajištění lákavé vůně a chutě (aby to psům chutnalo) jsou do granulí a konzerv přidávány uměle vyrobené příchutě (sladidla, glutamáty a jiná éčka). Chuťové buňky psů jsou uváděny v omyl.

Za studena lisované suché krmivo

Živé krmivo

Tato krmiva jsou vyrobena šetrnou technologií lisováním za studena, která garantuje, že téměř všechny vitamíny, minerály a ostatní bioaktivní látky zůstanou ve své přírodní podobě a v celém původním spektru organismu psa k dispozici.

Přírodní vitamíny

Korektní lisovaná krmiva obsahují přírodní vitamíny >> neobsahují umělé vitamíny, které organismus zatěžují a jsou častou příčinou takzvané alergie nebo kožních problémů.

Podporuje trávení

Za studena lisovaná krmiva nebobtnají v žaludku (minimální riziko torze) a ve střevě jsou intenzívně trávena (nedochází ke zlenivění střeva). Z hotových suchých krmiv jsou za studena lisovaná krmiva dobrou volbou.

Konzervované vlhké krmivo

Mrtvé krmivo

Maso v konzervách a kapsičkách je konzervováno vařením. Podle zákona však musí být ohřáno minimálně na 138 stupňů celsia (sterilizace) jádrové teploty (měřeno uprostřed obsahu konzervy). Z živého masa se stane maso mrtvé, které se kazí pomaleji. Záruční doba 2 až 3 roky.

Umělé vitamíny

Podobně jako u termicky extrudovaných granulí je však i v konzervách vysokou teplotou velká část přírodních bioaktivních látek (enzymy, vitamíny, minerály) poškozena, zničena nebo uzavřena. Většina konzerv obsahuje umělé vitamíny.

Plniva místo masa

Dalším výživovým a zdravotním problémem je u mnohých konzerv malý obsah masa (cca 4%) velký obsah obilovin a laciná plniva jako například separát z kostí nebo sójové náhražky.

Doma vařená strava

Mrtvé strava

Vaření masa spolu s případným podáváním různých vařených příloh jako jsou například rýže, vločky, těstoviny nebo brambory je na tom (díky teplotě) s obsahem bioaktivních látek jen o trochu lépe než při krmení konzervami.

Kvalita je na nás

Výhodou vaření oproti granulím a konzervám je, že si chovatel psa sám při nákupu vybírá kvalitu ingrediencí, které bude vařit. Navíc lze jídelníček vařené stravy střídáním různých surovin výrazně zpestřit (různá masa, různé přílohy apod.).

Vařit lze šetrněji

Zkrácenou dobou vaření nebo krátkým podušením však můžeme snížit stupeň znehodnocení přírodních bioaktivních látek a zachovat také část jejich spektra.

Syrová strava (BARF)

Syrová (živá) strava

Syrová strava (syrové maso, vnitřnosti, syrové kosti, syrová zelenina) je přirozený, přírodě nejbližší druh výživy psa (je nejblíže jídelníčku vlka). Protože je vynechána tepelná úprava, hovoříme o živé stravě, které se říká BARF..

Maso upevňuje zdraví

Díky vynechání vaření disponuje syrové maso bioaktivitou (životní energie), obsahuje živé enzymy, vitamíny a minerální látky v původním množství a spektru. Proto je syrové maso pro zdraví psa nejhodnotnější..

Vzor je jídelníček vlka

Abychom se vyhnuli zdravotním potížím z nedostatku, dbáme při volbě ingrediencí syrové výživy na vyváženost a pestrost. Při sestavování BARF výživy se snažíme přiblížit jídelníčku vlka, který žere celou kořist včetně natráveného obsahu žaludku.

Zpět na obsah

 

2. Co je BARF & Co je barfování?

Pojmenování druhu výživy

Pojem BARF definovala poprvé paní Debbie Tripp z USA. Smyslem definice bylo pojmenovat tento způsob výživy a chovatele, kteří své psy krmí přirozenou syrovou potravou. Zpočátku akronym BARF znamenal: Born Again Raw Feeders (znovuzrození krmit syrově).

Biologicky vhodná výživa

Nyní se tento akronym interpretuje jako: Bones And Raw Food (kosti a syrová potrava). Německý výklad zkratky B.A.R.F znamená Biologisch Artgerechte Rohe Futerung (biologicky vhodná syrová výživa). V současnosti vidí zdravotní přínosy krmení syrovým masem stále více majitelů psů.

Zpět na obsah

 

3. Proč psi mají jíst syrové maso

Psi pocházejí z vlka

Předek dnešních psů je bezesporu vlk. Psi jsou sice domestikováni již tisíce let, ale trávicí orgány a genetické rozdíly mezi psem a vlkem jsou biologicky velmi příbuzné. Dnešní psi a vlci sdílejí 99.7 % sekvencí DNA. To znamená že zkřížení psa s vlkem je stále ještě možné.

Vlci jsou masožravci

Vlci jsou především masožravci. K jejich výživě patří především maso, vnitřnosti a kosti z ulovené býložravé zvěře (králík, ovce, koza, srnka apod.). Vlk jí ale také bobuloviny, ovoce, trávu, luční byliny, listy a kořínky.

Jedí i obsah žaludku

Dobré bakterie a další důležité živiny (vitamíny, minerální látky, stopové prvky) získává vlk z natrávených (fermentovaných) rostlin snědením obsahu žaludku ulovené býložravé zvěře.

Vlci jedí i vnitřností

Snědením celé kořisti včetně vnitřností (játra, ledviny, srdce, plíce, žaludek), krve, mléčných žláz a části kůže i srsti získává vlk všechny potřebné živiny, vitamíny, minerální a balastní látky.

Vlk neumí vařit

Z tohoto výčtu potravinových komponentů vyplývá, že vlk ke své výživě potřebuje pestrou paletu rozličných živočišných i rostlinných potravin, které (protože neumí vařit, smažit ani fritovat) jí syrové. Vycházeje z této skutečnosti, pak je syrová strava BARF pro naše psy bez pochyb přírodnímu vzoru nejblíže.

Zpět na obsah

 

4. Pes má zuby masožravce

Špičáky zachytí kořist

Pes má dodnes (tak jako vlk) zuby masožravého dravce. Vpředu na krajích (vedle předních zubů) na spodní a horní čelisti má dlouhé a ostré špičáky, které slouží pro zachycení a usmrcení kořisti.

Přední zuby trhají kůži

Přední  zuby umístěné mezi špičáky horní i spodní čelisti umožňují vlkovi ukousnout jablko, kus masa nebo vnitřnosti, stejně tak jako prokousnout a roztrhnout kůži. 

Stoličky ukusují maso

Místo plochých stoliček, kterými býložravci rozmělňují rostlinnou stravu má pes ostré (špičaté), jehlanům podobné robustní zuby, které při skousnutí fungují jako nůžky. S těmito stoličkami dokáže pes (vlk) rozdrtit kost, ukousnout šlachy nebo vazy a samozřejmě také kus masa.

Pes má zuby jako vlk

Zuby našich stávajících psů jsou dodnes shodné stavby se zuby masožravého vlka. Z konstrukce zubů psa vidíme, že nejsou určeny pro trhání trávy,  přežvykování rostlin ani pro chroupání granulí.

"Pes má zuby masožravého lovce"

Zpět na obsah

 

5. Předsudky a hrozby syrové výživy psa

Mnozí majitelé psů mají obavy krmit syrovým masem, protože příznivci hotových „kompletních“ granulovaných a konzervovaných krmiv (výrobci, veterinární lékaři, prodejci) je těmito tvrzeními odrazují:

Psi krmeni syrovým masem zvlčí >> Pes se stane krvelačným agresorem

Zkušenost BARF

Spousta psů na celém světě se vrátilo ke své přirozené výživě. Krmeni jsou syrovým (krvavým) masem. Na rozdíl od psů krmených mrtvou stravou jsou spokojenější a vyrovnanější. Žádný z nich se nestal krvelačným agresorem.

Problém s chováním mají častěji psi krmeni nepřirozenou výživou. Jejich organismus musí odbourávat odpadní látky z nezdravé výživy. Pro zachování životních funkcí tak vydává více energie. Neodpočine si a je ve stresu. Takto zatížený pes se necítí dobře. Nevěří si, je nespokojen a ve vyhrocených situacích bývá i agresivní.

Syrové maso je nebezpečné >> Pes bude napaden parazity nebo salmonelou.

Zkušenost BARF

Celý trávicí systém psa je přizpůsoben pro trávení syrového masa a kostí. Zdravý organismus psa, který je krmen syrovou výživou má pH žaludečních šťáv 0,7 až 0,9 (srovnatelné s kyselinou), které salmonelu, škodlivé bakterie, plísně a ostatní parazity zlikvidují.

Granule lákají parazity

Syrové maso je stráveno v krátkém čase několika hodin, takže paraziti se ve střevě nestihnou zabydlet. Naopak extrudované granule jsou ve střevě jeden až dva dny. Proto ve střevě vzniká kvasící a hnilobný povlak, který je živnou půdou pro parazity.

"Psi krmeni syrovým masem nezvlčí"

Kosti jsou nebezpečné >> Ostré kosti mohou propíchnout žaludek nebo střevo.

Zkušenost BARF

Ano, ale pouze vařené kosti jsou nebezpečné (vařením ztvrdnou). Lom syrových kostí je méně ostrý a méně tvrdý. Sliny psa jsou velmi husté (v jícnu slouží jako kluzná látka) a proto je velmi malá pravděpodobnost zapíchnutí.

Kyselost v žaludku kosti rozloží

Žaludeční šťáva psa obsahuje (při BARF) desetkrát více kyseliny solné nežli žaludeční šťáva člověka. Takto kyselé žaludeční šťávy rozloží i syrové kosti, které do střeva přijdou již natrávené (houbovitá hmota).

Syrová výživa je drahá a časově náročná >> Shánění masa, porcování, mražení.

Zkušenost BARF

Ceny masa, která nakupujeme u specialistů na syrová masa pro psy pocházejí z částí hospodářských zvířat, které lidé nejedí, anebo jich je nadbytek. U hovězího je to pak například maso z líček (hlava), maso z hrdla (hrtan), některé vnitřnosti (žaludky, plíce), vemínko a jiné. Tato masa pro psy nás nevyjdou o nic dráž nežli (takzvaně) kvalitní granule.

Mleté maso vyklopíme do misky

Pokud kupujeme hrubě mletá masa pro psy, pak po rozmražení maso jednoduše vyklopíme do misky, což nám zabere stejně času jako nasypání granulí. Pokud kupujeme velké kusy masa, pak nám jeho porcování a případné mražení zabere více času než nasypání granulí do misky.

Syrovou výživou psa nelze zaopatřit >> Pouze kompletní krmivo pokryje jeho potřeby

Zkušenost BARF

Po granulové euforii mnoho chovatelů psů v Anglii, Austrálii, v USA a jiných zemích celého světa krmí již od osmdesátých let minulého století své psy syrovou stravou.

Netrpí nemocemi

Výsledkem těchto „odvážných“ chovatelů návratem (k téměř již zapomenuté) přirozené syrové výživě jsou vitální, zdravé a silné odchovy psů, kteří prakticky netrpí nemocemi.

Radostný a delší život

Psi živeni syrovým masem, kostmi a zeleninou jsou aktivní (mají radost ze života), jsou zdravě krásní (srst, kůže, zuby) a dožívají se o cca 30 % delšího věku nežli psi krmeni hotovými krmivy.

Šťastní chovatelé vzkazují

Chovatelé psů, kteří již své psy dlouho nekrmí hotovými krmivy (granule, konzervy) vzkazují >> Jedině syrovou a pestrou výživou lze psa zaopatřit.

Zpět na obsah

 

6. Výhody syrové výživy psa

"Žádný zubní kámen"
"Přirozená vůně psa"       
"Krásná a zdravá srst"       
"Málo potíží s parazity"       
"Menší objem exkrementů"       
"Pevné svaly, šlachy a vazy"
"Bezchybná reprodukce"
"Vitalita a dobrá nálada"
"Pevné zdraví a delší život"
"Silný imunitní systém"

Kompletní nabídku masa, doplňků stravy a literatury najdeme u Barona v nabídce Vše pro BARF

Zpět na obsah

 

7. Skladba syrové BARF výživy

Vzorem je nám vlk

Při sestavování BARFu se snažíme přiblížit jídelníčku vlka, který žere celou kořist. Také kosti, kůži a zejména natrávený obsah žaludku.

Skladba jídelníčku

Podle aktivity a životní situace tvoří jídelníček psa 30–60 % maso (svalovina), 20–40 % vnitřnosti, 10–20 % kosti a 10–20 % zelenina, ovoce, byliny.

Obstarat celá zvířata

Protože je dnes poměrně obtížné obstarávat psům celá zvířata (zajíc, srnka, ovce nebo kráva), tak při sestavování jídelníčku dbáme na skladbu celé zvíře (maso, vnitřnosti, kosti).

Složení zajíce je stejné

Stáří, velikost nebo rasa psa hrají při tvorbě jídelníčku malou roli, protože složení zajíce, srnky nebo krávy je stále stejné (maso, vnitřnosti, kosti). Stejného zajíce jedí vlčí štěňata, junioři, dospělí i staří vlci.

Marketinková hra

Nabízet speciální krmiva pro malé či velké psy, pro Jorkšíra nebo Labradora je pravděpodobně marketinková hra výrobců krmiv.

Zpět na obsah

 

8. Vyváženost BARF výživy v čase

Když nic neuloví

Vlk se po ulovení kořisti obvykle pustí do natráveného obsahu žaludku a sní některé vnitřnosti. Druhý den si dá například část svaloviny a další den si pochutná na masitých kostech. Když se mu v příštích dnech nepodaří nic ulovit, tak nepohrdne kůží ani velkými kostmi. Někdy se také postí.

Vyváženost v čase

Pro skladbu BARF jídelníčku je důležitá vyváženost v čase. To znamená, že každá krmná dávka nemusí obsahovat vše co pes potřebuje. Všechny složky výživy (viz zákon minima) musí pes dostat v časovém rámci 2–6 týdnů.

Občas i jednostranně

Proto při sestavování BARF jídelníčku není chybou krmit občas (pár dní) jednostranně. Jednou třeba jen dršťky a jindy třeba jen masité kosti. Tvrzení, že každá krmná dávka musí být vyvážená pochází (pravděpodobně) od výrobců „kompletních krmiv“.

Držíme se skladby

Není důležité jaký druh masa, které vnitřnosti nebo kterou zeleninu krmíme dnes nebo zítra. V časovém rámci se držíme skladby BARF jídelníčku (viz Skladba a vyváženost syrové výživy).

Zákon minima říká

Že všechny složky výživy musí organismus dostat v daném spektru a množství. Díky schopnosti organismu dělat si zásoby a skladovat některé látky (zejména minerály a stopové prvky) však tyto nemusí dostat každý den.

Zpět na obsah

 

9. Druhy potravin při syrové BARF stravě

Hlavně syrové

Při výběru potravin pro syrovou BARF výživu je nejdůležitější krmit masa, kosti, zeleninu a ovoce SYROVÉ. To znamená tepelně nebo ozařováním neupravované. Optimální jsou potraviny čerstvé nebo čerstvě zmražené.

Důvěryhodné

Více živin poskytují potraviny z vlastního chovu (z vlastní zahrádky), od důvěryhodného chovatele (pěstitele) nebo potraviny v Bio kvalitě. Optimální jsou rostliny volně rostoucí a maso zvířat z volného chovu.

Druhy potravin

Nyní už víme, že syrová strava BARF se skládá z masa (svalovina), vnitřnosti, kosti + zelenina, ovoce, byliny. Níže najdeme informace k těmto složkám, které nám mohou pomoci při správné skladbě jídelníčku svého psa.

Zpět na obsah

 

10. Syrové maso 30–60 %

Masa střídáme

Podíl masa (svaloviny) při BARF je 30–60 %. Krmíme hovězí, králičí, rybí, jehněčí, kachní, jelení, sobí nebo maso jakékoli jiné (kromě vepřového). Druhy mas z různých zvířat je vhodné z důvodu širšího spektra živin (v rámci týdnů až měsíců) střídat.

Vepřové nekrmit

Nedoporučujeme krmit vepřovým masem. Může obsahovat virus Aujeszkyho choroby. Navíc prasata dostávají často tepelně zpracovaná (mrtvá) krmiva s umělými vitamíny a konzervanty, která mnohdy obsahují také antibiotika a růstové hormony.

Vyvážené BARF receptury celé zvíře (maso, vnitřnosti, kosti) najdeme u Barona v nabídce Maso pro psy

Zpět na obsah

 

11. Kolik svaloviny máme krmit

Aktivní vlk potřebuje 70 % svaloviny

Vlci se při hledání potravy a lovu hodně pohybují. Vydají tak hodně energie, kterou čerpají z bílkovin svaloviny a z tuků. Proto vlci konzumují celou kořist, která tvoří cca 70 % svaloviny.

Běžně aktivní pes 30 % svaloviny

Příliš svaloviny (bílkoviny) u psů s běžnou aktivitou a seniorů zatěžuje orgány látkové výměny. Proto jim podáváme méně svaloviny (20–40 %) více vnitřností a masitých kostí.

Štěňata a psi v zátěži 50 % svaloviny

Štěňata v době růstu skeletu a nabírání svalů, stejně tak jako sportující nebo psi v zátěži, březí a kojící feny potřebují více energie. Proto jim dáváme více svaloviny (40–60 %) a hodnotných tuků.

Zpět na obsah

 

12. Kolik tuku má maso obsahovat

Podíl tuku 15–25 %

Podle aktivity a zatížení potřebuje dospělý pes dostávat maso s podílem tuku 15–25 %. Při dlouhodobé konzumaci libového masa (málo tučná svalovina) začne organismus energii získávat z bílkovin. Při využívání tohoto nouzového zdroje pro tvorbu energie však vznikají odpadní látky, které organismus zatěžují.

Podíl v rámci týdnů

Při korekturách hmotnosti (hubenost / nadváha) nebo změnách zatížení psa upravujeme podíl tuku volbou tučnějšího masa (prorostlé) / libovějšího (svalovina) nebo přidáváním tuku. Důležitá je vyváženost v čase. To znamená, že optimální podíl tuku v BARF výživě udržujeme v časovém rámci týdnů.

Kde podíl tuku najdeme

Laboratorně zjištěný podíl tuku v masech pro psy z přírodní lékárny Baron najdeme v popiskách jednotlivých druhů mas v položce s názvem “Analytické složky a obsahy” a také na etiketě masa. Skutečný obsah tuku v masech se může u různých výrobních šarží lišit maximálně o 2 %.

Zpět na obsah

 

13. Syrové kosti 10–20 %

Druh není důležit

Podíl kostí a chrupavčitých kostí při BARF je 10–20 %. Druh zvířete z kterého kosti pocházejí nahraje hlavní roli. Proto krmíme kosti které se nám podaří obstarat jako například drůbeží, telecí, vepřové, skopové, srnčí nebo kozí.

Syrové a masité

Důležité je krmit kosti syrové s co největším podílem masa (masité kosti). Ideální jsou tak například neořezaná žebra, drůbeží krky, křídla, drůbeží kostra, hovězí oháňka nebo prasečí packy.

Zpočátku málo

Kosti začínáme především u staršího psa, který byl krmen delší dobu hotovými krmivy podávat až po týdnu. Zpočátku podáváme kostí málo a na psa při konzumaci dohlížíme.

Náhrada kostí

Je řada psů, kteří kosti těžko snášejí, obzvláště pak jedinci s citlivým zažíváním. Pro zaopatření v oblasti vápníku podáváme těmto psům přírodní minerální doplněk stravy s vápníkem.

Pokud pes nejí kosti, doporučujeme pro zajištění vápníku podávat cdVet Fit-BARF Mineral

Zpět na obsah

 

14. Syrové vnitřnosti 20–40 %

Krmíme všechny

Do jídelníčku BARF syrové výživy jsou vhodné vnitřnosti z prakticky všech druhů hospodářských i divoce žijících zvířat (drůbeží, telecí, vepřové, srnčí, ovčí apod.). Z vnitřností podáváme játra, ledviny, srdce, plíce a žaludky.

Dršťky 2–3 x týdně

Nejdůležitější z vnitřností jsou zelené neprané dršťky. Je to žaludek, který v záhybech obsahuje zbytky natrávené rostlinné potravy (tráva, byliny, květy, listy). Zelené dršťky obsahují dobré bakterie (probiotika), které pomáhají trávení. Proto je podáváme 2–3 x týdně. Kvalitní hovězí a hodnotné jehněčí neprané dršťky najdeme u Barona v nabídce Maso pro psy.

Zpět na obsah

 

15. Kde maso, kosti a vnitřnosti nakupovat?

U řezníka nebo v zoo obchodě

Pro malé psy a kočku můžeme nakupovat pravidelně v menších množstvích čerstvé maso, masité kosti a vnitřnosti za běžné (člověčí) ceny v řeznictví. Alternativou levnějšího nákupu mraženého masa pro psy jsou zoo prodejny nebo výrobci, kteří Vám maso pro psy dovezou.

Maso pro psy na internetu?

Ano. Na českém internetu lze objednat a nechat si poslat zmražené maso pro psy. Jedním z dodavatelů mraženého masa v důvěryhodné kvalitě je přírodní lékárna Baron.cz, která maso v ČR do 24 hodin posílá. Nabídku masa od Barona lze prohlížet zde >> Syrové maso pro psy.

Zpět na obsah

 

16. Zelenina, ovoce 10–20 %

Poměr syrové zeleniny a ovoce v syrové výživě psa má tvořit cca 10–25 %. Nejhodnotnější dodavatel potřebných bioaktivních substancí (vitamíny, minerály, stopové prvky) jsou zelené listové zeleniny, dále pak barevné zeleniny a ovoce. Nedoporučujeme syrové brambory, cibule, avokádo. Proto se při nákupech zeleniny snažíme následovat toto poměrové doporučení:

50 % zelená listová

Hlávkový salát, špenát, ledový salát, polníček, bylinky (pampeliška, kopřiva, petržel) a jiné.

30 % ostatní zelenina

Mrkev, celer, paprika, okurka, cuketa, kedlubna, brokolice, hrášek, květák, pórek a jiné

20 % ovoce

Jablka, hrušky, meruňky, banány, pomeranče, kiwi, broskve, švestky (ovoce podáváme jakékoliv).

Zpět na obsah

 

17. Alternativa syrové zeleniny a ovoce

Pro zjednodušení zaopatřování organismu především při syrové výživě můžeme alternativně podávát sušené doplňky výživy z nabídky přírodní lékárny pro psy Ovoce, zelenina, byliny. Tyto sušené doplňky výživy optimálně doplňují každý druh výživy (hotová, syrová, vařená) o vitamíny skupin A, E, B, eseciální mastné kyseliny a o balastní látky (důležité pro kondici a očistu střev). Moderní koncept těchto cdVet receptur podporuje látkovou výměnu a trávení, což zjednodušuje zaopatření organismu našich psů a tím jejich zdravou výživu.

Doplňky výživy z nabídky Ovoce, zeleniny, byliny zjednodušují široké zaopatření zejména při krmení syrovým masem (BARF), u něhož usnadňují obtížné a časově náročné opatřování a dávkování rozličných doplňků výživy (semínka, oleje, mořské řasy, kvasnice, klíčky, byliny, tvaroh, med apod.) tak jako čerstvé zeleniny. Hotové směsi navíc zjednodušují opatřování, skladování a podávání syrového ovoce, zeleniny a bylin.

Zpět na obsah

 

18. Celá syrová vejce

Jednou týdně podáváme našim psům celé syrové vejce (žloutek a bílek). Protože skořápka vajíčka obsahuje, kromě kalcia řadu dalších důležitých minerálních látek a stopových prvků, tak podáváme našim psům i rozdrcenou skořápku.

Nemusíme mít obavy, skořápka se díky kyselosti v žaludku rozloží a je dobře strávena. Optimální jsou vajíčka domácí (nebo BIO) od slepic krmených jejich přirozenou výživou, která mají výběh na trávu a na sluníčko.

  • Malým psům podáváme týdně jedno vejce.
  • Psům větším a středně velkým dvě vejce.
  • Velkým psům pak podáváme vajíčka dvě až tři.

Zpět na obsah

 

19. Přidávat doplňky k syrové stravě BARF?

Maso z volně žijících zvířat

Pokud bychom psa krmily masem, kostmi, vnitřnostmi a natráveným obsahem žaludků zvířat z volné přírody, která se živí divoce rostoucí rostlinnou potravou (tráva, byliny, luční květy, plevele, listy stromů, kůra apod.), tak doplňky stravy nepotřebujeme.

Maso z chovaných zvířat

Bohužel krmíme převážně masem z chovaných hospodářských zvířat, která nemají přístup k širokému spektru přirozené výživy. Proto neobsahují vše co pes potřebuje. Druhým problémem je absence natrávených rostlin z obsahu žaludků

Jaké živiny doplňujeme

V BARF výživě doplňujeme minerální látky a mastné kyseliny omega 3 a 6 (oleje), kterých je v mase z chovaných zvířat málo. Díky absenci natrávených rostlin z obsahu žaludků doplňujeme také dobré bakterie pro střevní floru a balastní látky (zelenina, ovoce).

Vysoce funkční a čistě přírodní rostlinné produkty najdeme v nabídce Doplňky pro BARF.

Zpět na obsah

 

20. Částečné BARFování s krmivem cdVet Fit-Crock

Široké zaopatření

Za studena lisovaná krmiva cdVet Fit-Crock jsou koncipována především pro částečný BARF. Kromě masa obsahují také hodnotné rostlinné složky s vlákninou, přírodní vitamíny, za studena lisované oleje, byliny a minerální látky.

Pevnější zdraví

Už při částečném barfování z 30–50 % masa a 50–70 % krmiva cdVet Fit-Crock upevníme zdraví a zlepšíme kondici svého psa až o 80 %. Proto kombinovanou výživu - krmivo cdVet Fit-Crock se syrovým masem doporučujeme.

Při BARFování, doporučujeme za studena lisované krmivo cdVet Fit-Crock.

Zpět na obsah

 

21. Změna krmiva u psa – jak postupovat

Přecházíme-li na syrovou výživu svého psa z termicky extrudovaných granulí, pak doporučujeme přečíst důležité informace praktických léčitelů zvířat v článku Změna krmiva u psa – jak na to, který obsahuje tyto kapitoly:

Obsah článku

1) Hladovka 1–3 dny
2) Změna pozvolná nebo okamžitá?
3) Jestli to psovi bude chutnat
4) Příznaky vnitřní očisty organismu
5) Provést detoxikaci organismu
6) Ošetření vnějších příznaků očisty
7) Proč je větší objem exkrementů

Zpět na obsah

 

22. Knihy o syrové výživě psa

Masivní návrat chovatelů a majitelů psů k jejich přirozené a zdravé syrové výživě dokládá z rozrůstající se nabídka knižních nakladatelů. V současnosti se na německy mluvícím trhu nabízí spousta knih o přirozené výživě BARF. Mezi skutečně kompetentní tituly důvěryhodných autorů patří zejména tyto knihy:

Zpět na obsah

 

23. Doslov autora článku

Tento článek je výsledkem naší snahy o korektní podání našeho vědění, které čerpáme ze zkušeností v poradenství přirozeného zdraví.

Osvětlením procesů, které se v organismu našich psů při výživě a péči odehrávají, chceme přispět k informacím, které Vám mohou pomoci při rozhodování v otázkách zdraví.

Pevné zdraví a spokojenost Vám (a těm, kteří Vás mají rádi) přeje za Baronteam Jaroslav Langer, zakladatel přírodní lékárny pro psy, kočky, koně a ostatní zvířata.

Jaroslav Langer – Přírodní lékárna

Pro kompetentní poradenství jsme Vám rádi k dispozici na stránce Kontakty.


Obl íbené