Zaostřeno na klíšťata - prevence i tipy, jak je rychle vytáhnout

Trápí nás i naše mazlíčky, přenášejí infekce a sají nám krev, doslova. To si nenecháme líbit. Zjistěte, jak správně klíště vytáhnout a které přípravky podpoří ochranu proti těmto parazitům.

Zapomeňte na sálodlouhé vykrucování klíštěte – přinášíme tipy na pomůcky, se kterými vyndáte klíště během pár vteřin.

Obsah

1. Jaké nemoci klíšťata přenášejí a proč jsou nebezpečná?

2. Jak vytáhnout klíště?

3. Účinná prevence proti klíšťatům

1. Jaké nemoci klíšťata přenášejí a proč jsou nebezpečná?

Ačkoliv s v České republice vyskytuje pouze jeden druh klíštěte, a to klíště obecné (Ixodes ricinus), na svého hostitele může přenést hned několik infekcí. Nejčastějším případem je Borrelia nebo klíšťová encefalitida. Mezi méně časté patří např. ehrlichióza neboli anaplazmóza nebo babezióza (v Evropě se vyskytuje pouze u psů a koček, u člověka nikoli)

Nebezpečí spočívá v tom, že často příznaky infikace přehlédneme, nebo je považujeme za běžné onemocnění jako je chřipka. V nejhorších situacích to má následky na nervové soustavě, pohybovém ústrojí, srdci, dalšími následky jsou poruchy koncentrace, bolesti hlavy a podobně. 

„Létající klíště“

Možná jste se setkali s tímto lidovým názvem. Nebojte se, klíšťata neumějí létat. Řeč je o kloši, který dokáže být také otravný. Bodavý hmyz, který se živí krví, naštěstí nepřenáší žádné závažné choroby, nicméně bakterie, které vpraví do místa bodnutí způsobí dlouhotrvající svědění. Zarudlá ranka se hojí i několik týdnů.

Kloš – nazýváný také jako „létající klíště“

Zpět na obsah

2. Jak vytáhnout klíště?

Dříve se používalo několik metod, které se dnes už nejeví jako úplně správné. Zejména jde o polévání klíštěte oleje, mýdlem nebo jinou tekutinou, aby se udusilo. Tímto způsobem akorát zvýšíte riziko nakažení některou z infekcí.

Trochu opomíjenou, ale velmi důležitou věcí, je vytáhnout klíště co nejrychleji. Proto jdete-li se svým pejskem na procházku do lesa, mějte u sebe něco, čím klíště vytáhnete. Čím déle bude klíště přisáté, tím větší je riziko infekce.

Kromě klasických pinzet dnes existují mnohem efektivnější pomůcky, které vytáhnout klíště rychle, vytáhnou ho celé, a hlavně se přitom nemačká tělíčko.

Háček na klíšťata O´Tom je v balíčku ve dvou velikostech, podle toho, jak velké klíště vytahujete.

Kleštičky mají, na rozdíl od klasických pinzet, rozevírací kleštiny, které při plném rozevření chytí i velká klíšťata.

Vidlicový tubus je chytrá a velmi malá vychytávka, která dokáže efektivně odstranit celé klíště.  Můžete ho nosit třeba na klíčích.

Názorné video, jak vytáhnout klíště pomocí háčku O´Tom

Zpět na obsah

3. Účinná prevence proti klíšťatům

Své zvíře můžete před klíšťaty ochránit speciálními přípravky, které odpuzují většinu vnějších parazitů. Velká část antiparazitik a repelentů, ať už ve formě obojku, pipetek nebo spreje, obsahují chemické látky, které nemusí zvířata dobře snášet. Často způsobí bolesti hlavy nebo alergické reakce na kůži. Odpuzovače parazitů značky CdVet mají čistě přírodní složení a tvoří je hlavně koncentrované éterické oleje. Kromě aplikace na tělo můžete těmito přípravky ošetřit i venkovní boudy nebo pelechy.

Přípravky jsou rozděleny do sekcí trvalé a dočasné ochrany, společně s doplňkovými krmivy, které u zvířat podpoří přirozenou obranu proti parazitům. 

Sprej proti klíšťatům – dočasná ochrana      

Čajovníkový odpuzovač klíšťat – trvalá ochrana

Doplňkové krmivo pro psy posilující přirozenou obranu proti parazitům.

Jsou zvířata, kteří mají za celou sezónu klíšťat jen minimum a také jsou psi, kteří jich z každého výletu přinesou několik. Rozdíl může být v pachu psa, který klíšťata přitahuje. Velkou roli zde hraje nesprávná výživa psa, která narušuje látkovou výměnu pokožky. Bylinné doplňky krmiv s kokosem a pivovarskými kvasnice podpoří metabolismus pokožky a správnou kožní mikroflóru, která přirozené odpuzuje nežádoucí hmyz.

6. Autor článku >> Jaroslav Langer

Autorem tohoto článku je Jaroslav Langer >> zakladatel přírodní lékárny Baron.cz. Článek zveřejněn dne: 11. 3. 2012 / Korektury provedeny 25. 2. 2019. Na stránce Portrét autora článku lze získat informace pro rozhodování o důvěryhodnosti a kompetenci autora pro v oboru přirozeného zdraví.

Zpět na obsah

Autor článku: Jaroslav Langer – zakladatel přírodní lékárny Baron.cz. Zveřejněno: 11. 3. 2012