Přípravky proti zánětům dělohy u fen

Zánět dělohy

Zánět dělohy je u fen relativně častý. Dochází k němu mj. díky hormonální nerovnováze např. kvůli cystám na vaječnících, nebo kvůli bakteriální infekci – k té může dojít např. během krytí, ale také ke konci říje, kdy je děloha otevřená a navíc vlivem hormonů dochází k větší tvorbě sekretů, takže je děloha k infekcím náchylnější; zánět dělohy může být vyvolaný také zánětem děložní sliznice – tzv. endometritidou. Více ohroženy jsou feny, které berou hormony, ať už pro vyvolání nebo potlačení říje, nebo k přerušení březosti. Riziko je vyšší také u fen po porodu, či po potratu.

Kvůli zánětu dochází k hromadění hnisu v děloze, proto se často mluví o hnisavém zánětu dělohy (tzv. pyometra). Pyometra je v podstatě nejčastější onemocnění pohlavních orgánů u fen. Některé výzkumy hovoří o tom, že zánětem dělohy onemocní až čtvrtina nekastrovaných fen do 10 let. Většinou k němu dochází ke konci hárání nebo v týdnech po něm, první symptomy se často objeví 3 – 7 týdnů po konci říje, ale to už bývá onemocnění bohužel v pokročilém stadiu. Někdy je sice zánět pozorovatelný už od počátku, protože dochází k výtoku, ale nemusí to tak být vždycky, protože po konci říje se děloha uzavře a hnis se může hromadit uvnitř – to je pro fenu zvláště nebezpečné.

Podle druhu bakterií může dojít např. k otrávení psa jedem, které tyto bakterie vlastní látkovou výměnou produkují. To ohrožuje i další orgány jako jsou játra, ledviny nebo srdce.

Mezi příznaky zánětu dělohy u fen patří např. zvracení, průjem, příliš dlouhé hárání, krvácení mezi říjemi, různě silný výtok, velká žízeň, časté močení, ztráta chuti k jídlu, horečka… Je tedy jasné, že jde o vážný problém a je dobré ho nezanedbat. Z naší nabídky lze k dodatečné podpoře imunity a proti zánětu zvolit např. produkt Propolis Herbal. Vždy jsou ale u této nemoci důležité návštěvy veterináře. 

Zobrazit celý text

Produkty, které pomáhají

  • cdVet Propolis Herbal

    Pomoc pro imunitní systém, vitalita pro organismus   cdVet Propolis Herbal  je čistě přírodní doplňkové krmivo pro všechna zvířata. Především při ...
    Dostupnost: SklademObl íbené