Jídelníček syrové stravy BARF pro psy

Vyvážená strava pro zdravého psa obsahuje všechny důležité složky a živiny v ideálním poměru.

Vítejte v článku přírodní lékárny „Jídelníček syrové stravy BARF pro psy“. Pokud začínáte s Barfem, může se to na první pohled zdát složité. Proto přinášíme základní informace o tom, čeho se držet, jaké poměry dávat, čeho se vyvarovat a jaké zásady dodržovat. Ve finále Vás chceme ujistit, že se nemusíte až tak striktně držet všech pouček a pravidel. Důležité je, aby strava byla syrová a vyvážená v rámci 2 - 6 týdnů. Organismus si dokáže dělat zásoby a skladovat některé živiny, minerály a stopové prvky, které pak použije, kdy sám potřebuje. Související článek >> Barfování psů.

 

Přejeme získání přínosných informací vedoucích k upevnění zdraví Vašeho psa.

 

Obsah článku

  1. Skladba syrové BARF výživy
  2. Vyváženost BARF výživy v čase
  3. Druhy potravin při syrové BARF stravě
  4. Syrové maso 30 – 60 %
  5. Kolik svaloviny máme krmit
  6. Kolik tuku má maso obsahovat
  7. Syrové kosti 10 – 20 %
  8. Syrové vnitřnosti 20 – 40 %
  9. Kde maso, kosti a vnitřnosti nakupovat?
  10. Druhy zeleniny (ovoce) a poměry
  11. Alternativa syrové zeleniny a ovoce
  12. Celá syrová vejce
  13. Přidávat doplňky k syrové stravě BARF?
  14. Částečné BARFování s krmivem Fit-Crock
  15. Knihy o syrové výživě psa
  16. Související články o zdraví psů
  17. Pomohl Vám článek & Chcete nás podpořit?

 

 

1. Skladba syrové BARF výživy

Vzorem je nám vlk – Při sestavování BARFu se snažíme přiblížit jídelníčku vlka, který žere celou kořist. Také kosti, kůži a zejména natrávený obsah žaludku.

Skladba jídelníčku – Podle aktivity a životní situace tvoří jídelníček psa 30–60 % maso (svalovina), 20–40 % vnitřnosti, 10–20 % kosti a 10–20 % zelenina, ovoce, byliny.

Obstarat celá zvířata – Protože je dnes poměrně obtížné obstarávat psům celá zvířata (zajíc, srnka, ovce nebo kráva), tak při sestavování jídelníčku dbáme na skladbu celé zvíře (maso, vnitřnosti, kosti).

Složení zajíce je stejné – Stáří, velikost nebo rasa psa hrají při tvorbě jídelníčku malou roli, protože složení zajíce, srnky nebo krávy je stále stejné (maso, vnitřnosti, kosti). Stejného zajíce jedí vlčí štěňata, junioři, dospělí i staří vlci.

Marketingová hra – Nabízet speciální krmiva pro malé či velké psy, pro Jorkšíra nebo Labradora je pravděpodobně marketingová hra výrobců krmiv.

 

2. Vyváženost BARF výživy v čase

Když nic neuloví – Vlk se po ulovení kořisti obvykle pustí do natráveného obsahu žaludku a sní některé vnitřnosti. Druhý den si dá například část svaloviny a další den si pochutná na masitých kostech. Když se mu v příštích dnech nepodaří nic ulovit, tak nepohrdne kůží ani velkými kostmi. Někdy se také postí.

Vyváženost v čase – Pro skladbu BARF jídelníčku je důležitá vyváženost v čase. To znamená, že každá krmná dávka nemusí obsahovat vše co pes potřebuje. Všechny složky výživy (viz zákon minima) musí pes dostat v časovém rámci 2–6 týdnů.

Občas i jednostranně – Proto při sestavování BARF jídelníčku není chybou krmit občas (pár dní) jednostranně. Jednou třeba jen dršťky a jindy třeba jen masité kosti. Tvrzení, že každá krmná dávka musí být vyvážená pochází (pravděpodobně) od výrobců „kompletních krmiv“.

Držíme se skladby – Není důležité jaký druh masa, které vnitřnosti nebo kterou zeleninu krmíme dnes nebo zítra. V časovém rámci se držíme skladby BARF jídelníčku (viz Skladba a vyváženost syrové výživy).

Zákon minima říká – Že všechny složky výživy musí organismus dostat v daném spektru a množství. Díky schopnosti organismu dělat si zásoby a skladovat některé látky (zejména minerály a stopové prvky) však tyto nemusí dostat každý den.

 

3. Druhy potravin při syrové BARF stravě

Hlavně syrové – Při výběru potravin pro syrovou BARF výživu je nejdůležitější krmit masa, kosti, zeleninu a ovoce SYROVÉ. To znamená tepelně nebo ozařováním neupravované. Optimální jsou potraviny čerstvé nebo čerstvě zmražené.

Důvěryhodné – Více živin poskytují potraviny z vlastního chovu (z vlastní zahrádky), od důvěryhodného chovatele (pěstitele) nebo potraviny v Bio kvalitě. Optimální jsou rostliny volně rostoucí a maso zvířat z volného chovu.

Druhy potravin – Nyní už víme, že syrová strava BARF se skládá z masa (svalovina), vnitřností, kostí + zeleniny, ovoce a bylin. Níže najdeme informace k těmto složkám, které nám mohou pomoci při správné skladbě jídelníčku svého psa.

 

4. Syrové maso 30 – 60 %

Masa střídáme – Podíl masa (svaloviny) při BARF je 30 – 60 %. Krmíme hovězí, králičí, rybí, jehněčí, kachní, jelení, sobí nebo maso jakékoli jiné (kromě vepřového). Druhy mas z různých zvířat je vhodné z důvodu širšího spektra živin (v rámci týdnů až měsíců) střídat.

Vepřové nekrmit – Nedoporučujeme krmit vepřovým masem. Může obsahovat virus Aujeszkyho choroby. Navíc prasata dostávají často tepelně zpracovaná (mrtvá) krmiva s umělými vitamíny a konzervanty, která mnohdy obsahují také antibiotika a růstové hormony.

Vyvážené BARF receptury celé zvíře (maso, vnitřnosti, kosti) najdeme u Barona v nabídce Maso pro psy

 

5. Kolik svaloviny máme krmit

Aktivní vlk potřebuje 70 % svaloviny – Vlci se při hledání potravy a lovu hodně pohybují. Vydají tak hodně energie, kterou čerpají z bílkovin svaloviny a z tuků. Proto vlci konzumují celou kořist, která tvoří cca 70 % svaloviny.

Běžně aktivní pes 30 % svaloviny – Příliš svaloviny (bílkoviny) u psů s běžnou aktivitou a seniorů zatěžuje orgány látkové výměny. Proto jim podáváme méně svaloviny (20 – 40 %) více vnitřností a masitých kostí.

Štěňata a psi v zátěži 50 % svaloviny – Štěňata v době růstu skeletu a nabírání svalů, stejně tak jako sportující nebo psi v zátěži, březí a kojící feny potřebují více energie. Proto jim dáváme více svaloviny (40 – 60 %) a hodnotných tuků.

 

6. Kolik tuku má maso obsahovat

Podíl tuku 15 – 25 % – Podle aktivity a zatížení potřebuje dospělý pes dostávat maso s podílem tuku 15 – 25 %. Při dlouhodobé konzumaci libového masa (málo tučná svalovina) začne organismus energii získávat z bílkovin. Při využívání tohoto nouzového zdroje pro tvorbu energie však vznikají odpadní látky, které organismus zatěžují.

Podíl v rámci týdnů – Při korekturách hmotnosti (hubenost / nadváha) nebo změnách zatížení psa upravujeme podíl tuku volbou tučnějšího masa (prorostlé) / libovějšího (svalovina) nebo přidáváním tuku. Důležitá je vyváženost v čase. To znamená, že optimální podíl tuku v BARF výživě udržujeme v časovém rámci týdnů.

Kde podíl tuku najdeme – Laboratorně zjištěný podíl tuku v masech pro psy z přírodní lékárny Baron najdeme v popiskách jednotlivých druhů mas v položce s názvem “Analytické složky a obsahy” a také na etiketě masa. Skutečný obsah tuku v masech se může u různých výrobních šarží lišit maximálně o 2 %.

 

7. Syrové kosti 10 – 20 %

Druh není důležit – Podíl kostí a chrupavčitých kostí při BARF je 10 – 20 %. Druh zvířete z kterého kosti pocházejí nahraje hlavní roli. Proto krmíme kosti které se nám podaří obstarat jako například drůbeží, telecí, vepřové, skopové, srnčí nebo kozí.

Syrové a masité – Důležité je krmit kosti syrové s co největším podílem masa (masité kosti). Ideální jsou tak například neořezaná žebra, drůbeží krky, křídla, drůbeží kostra, hovězí oháňka nebo prasečí packy.

Zpočátku málo – Kosti začínáme především u staršího psa, který byl krmen delší dobu hotovými krmivy podávat až po týdnu. Zpočátku podáváme kostí málo a na psa při konzumaci dohlížíme.

Náhrada kostí – Je řada psů, kteří kosti těžko snášejí, obzvláště pak jedinci s citlivým zažíváním. Pro zaopatření v oblasti vápníku podáváme těmto psům přírodní minerální doplněk stravy s vápníkem.

Pokud pes nejí kosti, doporučujeme pro zajištění vápníku podávat cdVet Fit-BARF Mineral

 

8. Syrové vnitřnosti 20 – 40 %

Krmíme všechny – Do jídelníčku BARF syrové výživy jsou vhodné vnitřnosti z prakticky všech druhů hospodářských i divoce žijících zvířat (drůbeží, telecí, vepřové, srnčí, ovčí apod.). Z vnitřností podáváme játra, ledviny, srdce, plíce a žaludky.

Dršťky 2 – 3 x týdně – Nejdůležitější z vnitřností jsou zelené neprané dršťky. Je to žaludek, který v záhybech obsahuje zbytky natrávené rostlinné potravy (tráva, byliny, květy, listy). Zelené dršťky obsahují dobré bakterie (probiotika), které pomáhají trávení. Proto je podáváme 2 – 3 x týdně. Kvalitní hovězí a hodnotné jehněčí neprané dršťky najdeme u Barona v nabídce Maso pro psy.

 

9. Kde maso, kosti a vnitřnosti nakupovat?

U řezníka nebo v zoo obchodě – Pro malé psy a kočku můžeme nakupovat pravidelně v menších množstvích čerstvé maso, masité kosti a vnitřnosti za běžné (člověčí) ceny v řeznictví. Alternativou levnějšího nákupu mraženého masa pro psy jsou zoo prodejny nebo výrobci, kteří Vám maso pro psy dovezou.

Maso pro psy na internetu? – Ano. Na českém internetu lze objednat a nechat si poslat zmražené maso pro psy. Jedním z dodavatelů mraženého masa v důvěryhodné kvalitě je přírodní lékárna Baron.cz, která maso v ČR do 24 hodin posílá. Nabídku masa od Barona lze prohlížet zde >> Syrové maso pro psy.

 

10. Zelenina, ovoce 10 – 20 %

Poměr syrové zeleniny a ovoce v syrové výživě psa má tvořit cca 10 – 25 %. Nejhodnotnější dodavatel potřebných bioaktivních substancí (vitamíny, minerály, stopové prvky) jsou zelené listové zeleniny, dále pak barevné zeleniny a ovoce. Nedoporučujeme syrové brambory, cibule, avokádo. Proto se při nákupech zeleniny snažíme následovat toto poměrové doporučení:

  • 50 % zelená listová – Hlávkový salát, špenát, ledový salát, polníček, bylinky (pampeliška, kopřiva, petržel) a jiné.
  • 30 % ostatní zelenina – Mrkev, celer, paprika, okurka, cuketa, kedlubna, brokolice, hrášek, květák, pórek a jiné
  • 20 % ovoce – Jablka, hrušky, meruňky, banány, pomeranče, kiwi, broskve, švestky (ovoce podáváme jakékoliv).

 

11. Alternativa syrové zeleniny a ovoce

Pro zjednodušení zaopatřování organismu především při syrové výživě můžeme alternativně podávat sušené doplňky výživy z nabídky přírodní lékárny pro psy Ovoce, zelenina, byliny. Tyto sušené doplňky výživy optimálně doplňují každý druh výživy (hotová, syrová, vařená) o vitamíny skupin A, E, B, eseciální mastné kyseliny a o balastní látky (důležité pro kondici a očistu střev). Moderní koncept těchto cdVet receptur podporuje látkovou výměnu a trávení, což zjednodušuje zaopatření organismu našich psů a tím jejich zdravou výživu.

Doplňky výživy z nabídky Ovoce, zeleniny, byliny zjednodušují široké zaopatření zejména při krmení syrovým masem (BARF), u něhož usnadňují obtížné a časově náročné opatřování a dávkování rozličných doplňků výživy (semínka, oleje, mořské řasy, kvasnice, klíčky, byliny, tvaroh, med apod.) tak jako čerstvé zeleniny. Hotové směsi navíc zjednodušují opatřování, skladování a podávání syrového ovoce, zeleniny a bylin.

 

12. Celá syrová vejce

Jednou týdně podáváme našim psům celé syrové vejce (žloutek a bílek). Protože skořápka vajíčka obsahuje, kromě kalcia řadu dalších důležitých minerálních látek a stopových prvků, tak podáváme našim psům i rozdrcenou skořápku.

Nemusíme mít obavy, skořápka se díky kyselosti v žaludku rozloží a je dobře strávena. Optimální jsou vajíčka domácí (nebo BIO) od slepic krmených jejich přirozenou výživou, která mají výběh na trávu a na sluníčko.

  • Malým psům podáváme týdně jedno vejce.
  • Psům větším a středně velkým dvě vejce.
  • Velkým psům pak podáváme vajíčka dvě až tři.

 

13. Přidávat doplňky k syrové stravě BARF?

Maso z volně žijících zvířat – Pokud bychom psa krmily masem, kostmi, vnitřnostmi a natráveným obsahem žaludků zvířat z volné přírody, která se živí divoce rostoucí rostlinnou potravou (tráva, byliny, luční květy, plevele, listy stromů, kůra apod.), tak doplňky stravy nepotřebujeme.

Maso z chovaných zvířat – Bohužel krmíme převážně masem z chovaných hospodářských zvířat, která nemají přístup k širokému spektru přirozené výživy. Proto neobsahují vše co pes potřebuje. Druhým problémem je absence natrávených rostlin z obsahu žaludků

Jaké živiny doplňujeme – V BARF výživě doplňujeme minerální látky a mastné kyseliny omega 3 a 6 (oleje), kterých je v mase z chovaných zvířat málo. Díky absenci natrávených rostlin z obsahu žaludků doplňujeme také dobré bakterie pro střevní floru a balastní látky (zelenina, ovoce).

Vysoce funkční a čistě přírodní rostlinné produkty najdeme v nabídce Doplňky pro BARF.

 

14. Částečné BARFování s krmivem cdVet Fit-Crock

Široké zaopatření – Za studena lisovaná krmiva cdVet Fit-Crock jsou koncipována především pro částečný BARF. Kromě masa obsahují také hodnotné rostlinné složky s vlákninou, přírodní vitamíny, za studena lisované oleje, byliny a minerální látky.

Pevnější zdraví – Už při částečném barfování z 30 – 50 % masa a 50 – 70 % krmiva cdVet Fit-Crock upevníme zdraví a zlepšíme kondici svého psa až o 80 %. Proto kombinovanou výživu - krmivo cdVet Fit-Crock se syrovým masem doporučujeme.

 

15. Knihy o syrové výživě psa

Masivní návrat chovatelů a majitelů psů k jejich přirozené a zdravé syrové výživě dokládá rozrůstající se nabídka knižních nakladatelů. V současnosti se na německy mluvícím trhu nabízí spousta knih o přirozené výživě BARF. Mezi skutečně kompetentní tituly důvěryhodných autorů patří zejména tyto knihy.

 

16. Související články o zdraví psů

 

17. Pomohl Vám článek & Chcete nás podpořit?

Pokud jsme informacemi v tomto článku přispěli k nastartování změn vedoucích k upevnění zdraví Vašeho psa, pak se splnil záměr našeho poslání, kterým je šíření informací o přirozeném zdraví psů. Chcete-li naše aktivity podpořit, řekněte o článku lidem, kteří řeší zdravotní problém svého psa (sdílejte). Zde je adresa článku: https://www.baron.cz/clanky-o-zdravi-psu/jidelnicek-syrove-stravy-barf-pro-psy/, kterou můžete svým známým poslat.

 

Dopřejte sobě a svému psovi doplněk stravy z fermentovaného ovoce a zažijte prasílu přírody

 

Autor článku: Jaroslav Langer – Zakladatel přírodní lékárny Baron.cz. Zveřejněno: 11. 3. 2012 / Korektury: 28. 12. 2022.