Barfování psů

Vítejte v článku přírodní lékárny BARF a Barfování psů, které spočívá v krmení syrovou stravou >> Syrové maso, kosti, vnitřnosti, zelenina, byliny. Článek o Barfování jsme rádi připravili pro zájemce o přirozené zdraví svého psa s cílem nabídnout informace také lidem, kteří zodpovědnost za výživu (a tím za zdraví) svého psa zatím přenechávají výrobcům krmiv. Nejprve představíme stávající druhy krmení a jejich vliv na zdraví psů. Následně se podíváme, proč psi mají při Barfování jíst syrové maso, které je základem jejich přirozené výživy.

 

clanek-barfovani-psu-uvod-prirodni-lekarna-pro-psy-a-kocky-baron

Přejeme získání přínosných informací o barfování vedoucích k upevnění zdraví Vašeho psa.

 

Obsah článku

  1. Druhy krmení a jejich vliv na zdraví psů
  2. Co je B.A.R.F. & Co je barfování?
  3. Proč psi mají jíst syrové maso
  4. Pes má zuby masožravce
  5. Předsudky a hrozby Barfování
  6. Výhody Barfování psa
  7. Přidávat doplňky při Barfování?
  8. Částečné BARFování s krmivem Fit-Crock
  9. Změna krmiva u psa – jak postupovat
  10. Knihy o syrové výživě psa
  11. Související články o zdraví psů
  12. Pomohl Vám článek & Chcete nás podpořit?

 

clanek-prinosne-informace-prirodni-lekarna-pro-psy-a-kocky-baron

 

1. Druhy krmení a jejich vliv na zdraví psů

1.1. Termicky extrudovaná suchá krmiva

Mrtvé krmivo Termicky extrudované granule jsou vyrobeny při teplotách 120 až 200 stupňů. Touto vysokou teplotou jsou zničeny bioaktivní látky (především enzymy a vitamíny). Bílkoviny, tuky, stopové prvky a minerální látky jsou horkem denaturovány (odpřírodněny) neboli degradovány.

Umělé vitamíny – Do termicky extrudovaných krmiv se po teplotním znehodnocení přírodních vitamínů a ostatních bioaktivních látek dávají umělé vitamíny a umělé minerály (obvykle chemie), které jsou biologicky nevyužitelné (přírodu nelze nahradit).

Umělá ochucovadla – Pro zajištění lákavé vůně a chutě (aby to psům chutnalo) jsou do granulí a konzerv přidávány uměle vyrobené příchutě (sladidla, glutamáty a jiná éčka). Chuťové buňky psů jsou uváděny v omyl.

1.2. Za studena lisovaná suchá krmiva

Živé krmivo – Tato krmiva jsou vyrobena šetrnou technologií lisováním za studena, která garantuje, že téměř všechny vitamíny, minerály a ostatní bio aktivní látky zůstanou ve své přírodní podobě a v celém původním spektru organismu psa k dispozici.

Přírodní vitamíny – Korektní lisovaná krmiva obsahují přírodní vitamíny >> neobsahují umělé vitamíny, které organismus zatěžují a jsou častou příčinou takzvané alergie nebo kožních problémů.

Podporuje trávení – Za studena lisovaná krmiva nebobtnají v žaludku (minimální riziko torze) a ve střevě jsou intenzívně trávena (nedochází ke zlenivění střeva). Z hotových suchých krmiv jsou za studena lisovaná krmiva dobrou volbou.

Produktový TIP >> Za studena lisovaná krmiva Fit-Crock bez umělých vitamínů nabízí přírodní lékárna Baron na stránce Lisovaná krmiva.

1.3. Konzervy a kapsičky – vlhká krmiva

Mrtvé krmivo – Maso v konzervách a kapsičkách je konzervováno vařením. Podle zákona však musí být ohřáno minimálně na 138 stupňů celsia (sterilizace) jádrové teploty (měřeno uprostřed obsahu konzervy). Z živého masa se stane maso mrtvé, které se kazí pomaleji. Záruční doba 2 až 3 roky.

Umělé vitamíny – Podobně jako u termicky extrudovaných granulí je však i v konzervách vysokou teplotou velká část přírodních bioaktivních látek (enzymy, vitamíny, minerály) poškozena, zničena nebo uzavřena. Většina konzerv obsahuje umělé vitamíny.

Plniva místo masa – Dalším výživovým a zdravotním problémem je u mnohých konzerv malý obsah masa (cca 4%) velký obsah obilovin a laciná plniva jako například separát z kostí nebo sójové náhražky.

1.4. Doma vařená strava

Mrtvá strava – Vaření masa spolu s případným podáváním různých vařených příloh jako jsou například rýže, vločky, těstoviny nebo brambory je na tom (díky teplotě) s obsahem bioaktivních látek jen o trochu lépe než při krmení konzervami.

Kvalita je na nás – Výhodou vaření oproti granulím a konzervám je, že si chovatel psa sám při nákupu vybírá kvalitu ingrediencí, které bude vařit. Navíc lze jídelníček vařené stravy střídáním různých surovin výrazně zpestřit (různá masa, různé přílohy apod.).

Vařit lze šetrněji – Zkrácenou dobou vaření nebo krátkým podušením však můžeme snížit stupeň znehodnocení přírodních bioaktivních látek a zachovat také část jejich spektra.

1.5. Syrová strava (BARF)

Syrová (živá) strava – Syrová strava (syrové maso, vnitřnosti, syrové kosti, syrová zelenina) je přirozený, přírodě nejbližší druh výživy psa (je nejblíže jídelníčku vlka). Protože je vynechána tepelná úprava, hovoříme o živé stravě, které se říká BARF pro psy.

Maso upevňuje zdraví – Díky vynechání vaření disponuje syrové maso bioaktivitou (životní energie), obsahuje živé enzymy, vitamíny a minerální látky v původním množství a spektru. Proto je syrové maso pro zdraví psa nejhodnotnější..

Vzor je jídelníček vlka – Abychom se vyhnuli zdravotním potížím z nedostatku, dbáme při volbě ingrediencí syrové výživy na vyváženost a pestrost. Při sestavování BARF výživy se snažíme přiblížit jídelníčku vlka, který žere celou kořist včetně natráveného obsahu žaludku.

2. Co je BARF & Co je barfování?

Pojmenování druhu výživy – Pojem BARF nebo také Barfování definovala poprvé paní Debbie Tripp z USA. Smyslem definice bylo pojmenovat tento způsob výživy a chovatele, kteří své psy krmí přirozenou syrovou potravou. Zpočátku akronym BARF znamenal: Born Again Raw Feeders (znovuzrození krmit syrově).

Biologicky vhodná výživa – Nyní se tento akronym interpretuje jako: Bones And Raw Food (kosti a syrová potrava). Německý výklad zkratky B.A.R.F znamená Biologisch Artgerechte Rohe Futerung (biologicky vhodná syrová výživa). V současnosti vidí zdravotní přínosy krmení syrovým masem stále více majitelů psů.

 

3. Proč psi mají jíst syrové maso

Psi pocházejí z vlka – Předek dnešních psů je bezesporu vlk. Psi jsou sice domestikováni již tisíce let, ale trávicí orgány a genetické rozdíly mezi psem a vlkem jsou biologicky velmi příbuzné. Dnešní psi a vlci sdílejí 99.7 % sekvencí DNA. To znamená že zkřížení psa s vlkem je stále ještě možné.

Vlci jsou masožravci – Vlci jsou především masožravci. K jejich výživě patří především maso, vnitřnosti a kosti z ulovené býložravé zvěře (králík, ovce, koza, srnka apod.). Vlk jí ale také bobuloviny, ovoce, trávu, luční byliny, listy a kořínky.

Jedí i obsah žaludku – Dobré bakterie (Probiotika) pro zdravou střevní mikroflóru a další důležité živiny (vitamíny, minerální látky, stopové prvky) získává vlk z natrávených (fermentovaných) rostlin snědením obsahu žaludku ulovené býložravé zvěře.

Vlci jedí i vnitřností – Snědením celé kořisti včetně vnitřností (játra, ledviny, srdce, plíce, žaludek), krve, mléčných žláz a části kůže i srsti získává vlk všechny potřebné živiny, vitamíny, minerální a balastní látky.

Vlk si jídla nevaří – Z výčtu potravinových komponentů vyplývá, že vlk ke své výživě potřebuje živočišné a rostlinné potraviny, které jí výhradně syrové (vlk si nevaří). Proto věříme, že syrová BARF strava je přirozená a pro zdraví psů nejvhodnější.

 

4. Pes má zuby masožravce

Špičáky zachytí kořist – Pes má dodnes (tak jako vlk) zuby masožravého dravce. Vpředu na krajích (vedle předních zubů) na spodní a horní čelisti má dlouhé a ostré špičáky, které slouží pro zachycení a usmrcení kořisti.

Přední zuby trhají kůži – Přední  zuby umístěné mezi špičáky horní i spodní čelisti umožňují vlkovi ukousnout jablko, kus masa nebo vnitřnosti, stejně tak jako prokousnout a roztrhnout kůži.

Stoličky ukusují maso – Místo plochých stoliček, kterými býložravci rozmělňují rostlinnou stravu má pes ostré (špičaté), jehlanům podobné robustní zuby, které při skousnutí fungují jako nůžky. S těmito stoličkami dokáže pes (vlk) rozdrtit kost, ukousnout šlachy nebo vazy a samozřejmě také kus masa.

Pes má zuby jako vlk – Zuby našich stávajících psů jsou dodnes shodné stavby se zuby masožravého vlka. Z konstrukce zubů psa vidíme, že nejsou určeny pro trhání trávy,  přežvykování rostlin ani pro chroupání granulí.

 

5. Předsudky a hrozby Barfování

Mnozí majitelé psů mají obavy barfovat, tedy krmit syrovým masem, protože příznivci hotových „kompletních“ granulovaných a konzervovaných krmiv (výrobci, veterinární lékaři, prodejci) je těmito tvrzeními odrazují:

5.1. Psi krmeni syrovým masem zvlčí >> Pes se stane krvelačným agresorem

Zkušenost Barfařů – Spousta psů na celém světě se vrátilo ke své přirozené výživě. Krmeni jsou syrovým (krvavým) masem. Na rozdíl od psů krmených mrtvou stravou jsou spokojenější a vyrovnanější. Žádný z nich se nestal krvelačným agresorem.

Problém s chováním mají častěji psi krmeni nepřirozenou výživou. Jejich organismus musí odbourávat odpadní látky z nezdravé výživy. Pro zachování životních funkcí tak vydává více energie. Neodpočine si a je ve stresu. Takto zatížený pes se necítí dobře. Nevěří si, je nespokojen a ve vyhrocených situacích bývá i agresivní.

5.2. Syrové maso je nebezpečné >> Pes bude napaden parazity nebo salmonelou

Zkušenost Barfařů – Celý trávicí systém psa je přizpůsoben pro trávení syrového masa a kostí. Zdravý organismus psa, který je krmen syrovou výživou má pH žaludečních šťáv 0,7 až 0,9 (srovnatelné s kyselinou), které salmonelu, škodlivé bakterie, plísně a ostatní parazity zlikvidují.

Granule lákají parazity – Syrové maso je stráveno v krátkém čase několika hodin, takže paraziti se ve střevě nestihnou zabydlet. Naopak extrudované granule jsou ve střevě jeden až dva dny. Proto ve střevě vzniká kvasící a hnilobný povlak, který je živnou půdou pro parazity.

5.3. Kosti jsou nebezpečné >> Ostré kosti mohou propíchnout žaludek nebo střevo

Zkušenost Barfařů – Ano, ale pouze vařené kosti jsou nebezpečné (vařením ztvrdnou). Lom syrových kostí je méně ostrý a méně tvrdý. Sliny psa jsou velmi husté (v jícnu slouží jako kluzná látka) a proto je velmi malá pravděpodobnost zapíchnutí.

Kyselost v žaludku kosti rozloží – Žaludeční šťáva psa obsahuje (při BARF) desetkrát více kyseliny solné nežli žaludeční šťáva člověka. Takto kyselé žaludeční šťávy rozloží i syrové kosti, které do střeva přijdou již natrávené (houbovitá hmota).

5.4. Syrová výživa je drahá a časově náročná >> Shánění masa, porcování, mražení

Zkušenost Barfařů – Ceny masa, která nakupujeme u specialistů na syrová masa pro psy pocházejí z částí hospodářských zvířat, které lidé nejedí, anebo jich je nadbytek. U hovězího je to pak například maso z líček (hlava), maso z hrdla (hrtan), některé vnitřnosti (žaludky, plíce), vemínko a jiné. Tato masa pro psy nás nevyjdou o nic dráž nežli (takzvaně) kvalitní granule.

Mleté maso vyklopíme do misky – Pokud kupujeme hrubě mletá masa pro psy, pak po rozmražení maso jednoduše vyklopíme do misky, což nám zabere stejně času jako nasypání granulí. Pokud kupujeme velké kusy masa, pak nám jeho porcování a případné mražení zabere více času než nasypání granulí do misky.

5.5. Syrovou výživou psa nelze zaopatřit >> Pouze kompletní krmivo pokryje jeho potřeby

Zkušenost Barfařů – Po granulové euforii mnoho chovatelů psů v Anglii, Austrálii, v USA a jiných zemích celého světa krmí již od osmdesátých let minulého století své psy syrovou stravou.

Netrpí nemocemi – Výsledkem těchto „odvážných“ chovatelů návratem (k téměř již zapomenuté) přirozené syrové výživě jsou vitální, zdravé a silné odchovy psů, kteří prakticky netrpí nemocemi.

Radostný a delší život – Psi živeni syrovým masem, kostmi a zeleninou jsou aktivní (mají radost ze života), jsou zdravě krásní (srst, kůže, zuby) a dožívají se o cca 30 % delšího věku nežli psi krmeni hotovými krmivy.

Šťastní chovatelé vzkazují – Chovatelé psů, kteří již své psy dlouho nekrmí hotovými krmivy (granule, konzervy) vzkazují >> Jedině syrovou a pestrou výživou lze psa zaopatřit.

 

6. Výhody při Barfování psa

  • Žádný zubní kámen
  • Přirozená vůně psa
  • Krásná a zdravá srst
  • Málo potíží s parazity
  • Menší objem exkrementů
  • Pevné svaly, šlachy a vazy
  • Bezchybná reprodukce
  • Vitalita a dobrá nálada
  • Pevné zdraví a delší život
  • Silný imunitní systém

 

7. Přidávat doplňky při Barfování?

Maso z volně žijících zvířat – Pokud bychom psa krmily masem, kostmi, vnitřnostmi a natráveným obsahem žaludků zvířat z volné přírody, která se živí divoce rostoucí rostlinnou potravou (tráva, byliny, luční květy, plevele, listy stromů, kůra apod.), tak doplňky stravy k Barfování nepotřebujeme.

Maso z chovaných zvířat – Bohužel krmíme převážně masem z chovaných hospodářských zvířat, která nemají přístup k širokému spektru přirozené výživy. Proto neobsahují vše co pes potřebuje. Druhým problémem je absence natrávených rostlin z obsahu žaludků.

Jaké živiny doplňujeme – Při Barfování doplňujeme minerální látky a mastné kyseliny omega 3 a 6 (oleje), kterých je v mase z chovaných zvířat málo. Díky absenci natrávených rostlin z obsahu žaludků doplňujeme také dobré bakterie pro střevní floru a balastní látky (zelenina, ovoce).

Produktový TIP >> Přírodní doplňky stravy nabízí přírodní lékárna Baron na stránce Doplňky pro BARF.

 

8. Částečné BARFování s krmivy Fit-Crock

Široké zaopatření – Za studena lisovaná krmiva Fit-Crock jsou koncipována především pro částečný BARF. Kromě masa obsahují také hodnotné rostlinné složky s vlákninou pro čistá střeva, byliny, přírodní vitamíny, semínky a mořské řasy.

Pevnější zdraví – Už při částečném barfování s podílem 30 až 50 % syrového masa a 50 až 70 % lisovaných krmiv Fit-Crock upevníme zdraví a zlepšíme kondici svého psa až o 80 %. Proto částečný BARF se syrovým masem doporučujeme.

Produktový TIP >> Lisovaná krmiva a syrová masa nabízí přírodní lékárna Baron na stránce BARF výživa.

 

9. Změna krmiva u psa – jak postupovat

U psů krmených krátký čas za horka extrudovanými granulemi, konzervami nebo kapsičkami probíhá přechod na BARF obvykle bez potíží. Organismus psa krmeného dlouho a převážně extrudovanými krmivy je zanesen odpadními látkami a po přechodu syrové maso dochází k vnitřní očistě organismu, což může být provázeno potížemi. Více informací Na toto téma nabízí článek Změna krmiva u psa – jak na to.

 

10. Knihy o syrové výživě psa

Masivní návrat chovatelů a majitelů psů k jejich přirozené a zdravé syrové výživě potvrzuje stále rostoucí nabídka knih o BARFování psů. Osvědčené a pečlivě vybrané BARF knihy o správném Barfování od důvěryhodných autorů nabízí přírodní lékárna Baron na stránce BARF knihy pro psy.

 

11. Související články o zdraví psů

 

12. Pomohl Vám článek & Chcete nás podpořit?

Pokud jsme informacemi v tomto článku přispěli k nastartování změn vedoucích k upevnění zdraví Vašeho psa, pak se splnil záměr našeho poslání, kterým je šíření informací o přirozeném zdraví psů. Chcete-li naše aktivity podpořit, řekněte o článku lidem, kteří řeší zdravotní problém svého psa (sdílejte). Zde je adresa článku: https://www.baron.cz/clanky-o-zdravi-psu/barfovani-psu/, kterou můžete svým známým poslat.

 

clanek-probioticke-enzymy-prirodni-lekarna-pro-psy-a-kocky-baron

Dopřejte sobě a svému psovi doplněk stravy z fermentovaného ovoce a zažijte prasílu přírody.

 

Autor článku Jaroslav Langer >> Zakladatel přírodní lékárny Baron.cz. Zveřejněno: 11. 3. 2012 / Korektury: 2. 3. 2020.