Změna krmiva u psa – jak na to

Opatření, která mohou zmírnit potíže jako například průjem nebo zvracení při změně krmiva u psa.

Vítejte v článku přírodní lékárny Baron, který představuje naše zkušenosti při změně krmiva. Jak víme z článku příčiny nemocí, je organismus psa krmeného dlouho za horka extrudovanými granulemi zanesen odpadními látkami. Po přechodu na za studena lisovaná krmiva nebo na syrové maso dochází k očistě střev, což může být doprovázeno nepříjemnými příznaky, jako například průjem nebo zvracení. Někdy je přechod provázen také kožními problémy. Následování informací z toho článku, tak může přispět k hladké změně krmiva, což je náš cíl.

 

Přejeme získání přínosných informací vedoucích k upevnění zdraví Vašeho psa.

 

Obsah článku

  1. Hladovka 1 až 3 dny
  2. Změna pozvolná nebo okamžitá?
  3. Jestli to psovi bude chutnat
  4. Příznaky vnitřní očisty organismu
  5. Provést detoxikaci organismu
  6. Ošetření vnějších příznaků očisty
  7. Proč je větší objem exkrementů
  8. Související články o zdraví psů
  9. Pomohl Vám článek & Chcete nás podpořit?

 

 

Zmírnění potíží

Tento očistný proces může být provázen různými potížemi jako například průjem, kožní / ušní problémy nebo zápach. Zhoršit se mohou také příznaky stávajících zdravotních problémů, a někdy se objeví léty potlačované nemoci. Pro zmírnění těchto případných potíží při změně krmiva (výživy) jsme na základě našich dlouholetých zkušeností s poradenstvím přirozeného zdraví napsali tento článek.

 

1. Hladovka 1 až 3 dny

Hladovku doporučujeme

Hladovka přispívá k bezproblémovému přechodu (průjem, řídká stolice, zvracení, nadýmání) na novou výživu. Proto před změnou výživy zejména u psů krmených déle než 1 rok za horka extrudovanými granulemi doporučujeme hladovku 1 až 3 dny, kdy podáváme jen nápoje.

Čím déle tím delší

Trávicí trakt organismu se hladovkou vyprázdní, odpočine si a ušetří energii spojenou s trávením. Čím déle byl pes krmen nepřirozenou výživou (horkem degradované granule, konzervy), tím delší hladovka.

Pes ji zvládá dobře

Většina psů hladovku bez problémů zvládá. Spíš ji někdy hůře snáší majitel psa nebo jeho rodina. Musíme to vydržet a přitom dáme pozor na falešnou solidaritu ze strany rodinných příslušníků (babička, děti, hodný manžel :-)

Nápoje při hladovce

Pro podporu a zaopatření trávicího ústrojí nejen při hladovce podáváme psům čerstvě vylisované šťávy z ovoce nebo zeleniny, bylinné čaje, smoothies nebo fermentované nápoje s probiotiky, které mají terapeutické a regenerační přínosy. Tekutá forma bioaktivních živin je lehce stravitelná, a tím šetří energii trávení. Vhodné nápoje lze prohlížet na stránce Nápoje pro zdraví psů.

 

2. Změna pozvolná nebo okamžitá?

Změna okamžitá

Po hladovce (pokud ji postoupíme) doporučujeme změnu výživy okamžitou. Pozvolný přechod postupným přidáváním syrového masa nebo za studena lisovaného krmiva do dříve krmených termicky extrudovaných granulí může (především u psů s citlivějším zažíváním) způsobit trávící potíže (zvracení, průjem, nadýmání, zácpa apod.).

Komplikuje trávení

Termicky extrudované granule (mrtvá strava) po navlhčení v žaludku zvětšují objem (roztahují žaludek) a jsou delší dobu ve střevě. Často velký obsah obilovin v granulích při míchání se syrovým masem nebo s krmivem Fit-Crock komplikuje tvorbu příslušných trávících enzymů, což ztěžuje trávení. Proto míchání nové výživy s mrtvými krmivy nedoporučujeme.

Krmit méně a častěji

Novou výživu podáváme prvních 7 dní v menším dávkování. Krmit začneme první den 40% / 2 den 50% / 3 den 60% a sedmý den 100% denní dávky. Principem je začít krmit málo a množství postupně zvyšovat. Také je vhodné denní dávku v prvních dnech po přechodu na syrové maso nebo krmivo Fit-Crock rozdělit do tří až pěti porcí.

 

3. Jestli to psovi bude chutnat

Často se lidé před změnou krmiva ptají „Jestli mu to bude chutnat“. Určitě důležitá otázka, ale je potřeba si uvědomit, že chceme svému psovi přestat dávat krmivo, které je příčinou nemoci nebo zdravotních problémů. Jde o zdraví psa. Ostatně není potřeba se obávat – ze zkušenosti v poradenství víme, že mu to chutnat bude.

Jsou ochuceny

Aby to psovi chutnalo (a aby toho více snědl) jsou granule a konzervy často ochuceny a navoněny umělými látkami (éčka). Čichové a chuťové buňky našich psů jsou těmito nepřírodními látkami uváděny v omyl.

Obelstěn je instinkt

Nekorektním ochucováním hotových krmiv (granule, konzervy) je obelstěn přírodní instinkt psa, který by jinak nepřirozené (přírodě vzdálené) krmivo nejedl.

Pes v rozpacích

Proto při přechodu na novou výživu by se při prvním čichovém testu či ochutnávce (jestli mu to bude chutnat) mohlo stát, že některý pes zvyklý na vábivé umělé vůně a chutě bude zpočátku v rozpacích.

Pomůže hladovka

Po hladovce se zkoncentrují čichové a chuťové buňky psa a ten pak snadněji ocení dosud nepoznanou vůni a chuť přirozeného krmiva, která ho zaujme a s chutí začne jíst.

Maso povařit

Zřídka se stává, že některý pes syrové maso zpočátku odmítá protože ho nezná. Zde pomůže osvědčený trik >> maso nejprve uvaříme a v následujících 3 až 5 dnech mu maso vaříme méně a méně. Také lze syrové mleté maso zpočátku zamíchat do masa vařeného.

 

4. Příznaky vnitřní očisty organismu

Po přechodu z mrtvého krmiva na syrové maso, zeleninu a ovoce nebo na za studena lisované krmivo cdVet Fit-Crock, které obsahují vlákninu podporující čištění střev, můžeme u psa, který byl dlouho krmen převážně granulemi pozorovat příznaky vnitřní očisty organismu.

Tělo se začne čistit

Organismus se konečně dostane k velkému úklidu >> tělo se začne zbavovat odpadních látek dočasně uložených ve střevech, tkáních a ostatních orgánech. Tyto známky vnitřní očisty těla se v závislosti na stupni zanesení mohou projevovat těmito příznaky:

a) Odlišná stolice

Díky očistě střev můžeme ve stolici pozorovat odpadní látky v podobě šlemu (hnilobný nános ze střev). U některých psů lze zpočátku zaznamenat i řidší stolici, její odlišnou barvu nebo zápach.

b) Změna pachu pokožky

Organismus psa, který přestal dostávat mrtvá krmiva s umělými vitamíny a syntetickými ochucovadly se těchto dále nezpracovatelných jedovatých odpadů může začít zbavovat také přes svůj největší vnější orgán, kterým je kůže. Tyto odpady nevoní.

c) Svědění pokožky a uší

Svědění pokožky a uší je následkem transportu jedovatých odpadů přes kůži psa. Pokožka se při větší intenzitě očistné fáze pokryje sekretem z odpadů a začne svědit. Svědění pociťují psi nejčastěji v oblasti obličeje, na nohou (tlapky) a v uších.

d) Větší objem exkrementů

Syrové maso a krmivo Fit-Crock jsou tráveny rychleji. Imunitní systém konečně získá čas a začne uklízet. Odpadní látky se z organismu postupně stahují do tlustého střeva, které je hlavním ventilem pro odvod odpadů a pak jsou stolicí vylučovány (podrobněji v bodě 7).

e) Detoxikační krize

Kromě obvyklých příznaků vnitřní očisty jako například průjem, svědění, zápach nebo odlišná stolice se může dostavit také detoxikační krize. Krizí rozumíme zhoršení stávajících potíží, nebo znovuobjevení léty potlačovaných nemocí, které přetížený organismus neměl čas uzdravit. Jednak měl moc práce s odpady z nepřirozené výživy a často byl imunitní systém odstaven mimo službu (antibiotika, kortikoidy).

f) Pozoruhodné formy

Symptomy těchto zdravotních potíží v době detoxikační krize mívají mnohdy pozoruhodné formy. Často jsou to rozličné kožní problémy, otoky, ekzém, záněty uší nebo očí, jindy kulhání, záchvaty, poruchy chování a podobně.

 

5. Provést detoxikaci organismu

Pro urychlení vnitřní očisty a minimalizování možných potížích při změně výživy doporučujeme provést detoxikaci organismu. Důkladná detoxikace trávícího ústrojí a čistících orgánů (játra, ledviny) podpoří lepší příjem živin, sníží riziko poruch trávení (zvracení, průjem, nadýmání, zácpa apod.) a usnadní tak přechod na novou výživu. Vhodné produkty najdeme v kategorii Detoxikace organismu psa.

 

6. Ošetření vnějších příznaků očisty

Pro rychlejší a šetrnější odeznění především těch nepříjemných či bolestivých vnějších příznaků vnitřní očisty (detoxikace) organismu psa (svědění, škrábání, záněty kůže, uší, zápach apod.), které někdy můžeme pozorovat používáme tyto osvědčené cdVet produkty z přírodní lékárny pro psy.

a) Umytí sekretu a lupy

Pokožka a srst psa je po transportu odpadních látek přes kůži pokryta svědivými substancemi. Jedním z prvních opatření při ošetřování vnějších příznaků je právě koupel psa. Proto v době vnitřní očisty organismu koupeme psa často (dvakrát až pětkrát týdně) v pH neutrálním přírodním čajovníkovém šamponu.

b) Svědivost, zarudlá místa

Pro urychlení pomoci od tíživějších projevů transportu jedovatých odpadů z organismu ven přes kůži (svědění, holá nebo zarudlá místa apod.), pro ošetření a zklidnění pokožky, pro výživu poškozené srsti, ale především pro hloubkovou očistu od substancí, které způsobují svědivost aplikujeme Fell und Haut Mineralspray (Minerální sprej na kůži a srst) s Aloe-vera a se solí z Mrtvého moře.

c) Ošetření uší a očí

K ošetření svědivých nebo zanícených uší (kvasinky) způsobené nadprodukcí mazu při transportu odpadních látek z těla používáme přírodní ušní kapky, které s pomocí pečujících a zklidňujících látek potíže uší postupně odstraní. Pro uklidnění očí a při nadměrné slzivosti používáme osvědčený a velmi šetrný čistící a ošetřovací přírodní přípravek Oční péče z růžové vody zhotovené ze silic korunních plátků různých druhů růží. Ověřené produkty lze prohlížet na stránce Ošetření kůže a uší.

 

7. Proč je větší objem exkrementů

Po přechodu na syrové maso nebo krmivo Fit-Crock můžeme u některého psa, který byl dlouho krmen převážně extrudovanými granulemi, z níže uvedených důvodů nějakou dobu (zpravidla týdny) pozorovat větší objem exkrementů a mnohdy také častější stolici. Doba závisí na stupni zanesení organismu.

a) Vláknina čistí a je nestravitelná

Rostlinné komponenty extrudovaných granulí jsou rozemlety na prachovou moučku, která už bohužel neobsahuje vlákninu. Zelenina a ovoce při BARFu a krmivo cdVet Fit-Crock obsahují vlákninu, která pomáhá čistit střeva a současně přirozeně zvětšuje objem stolice, protože vláknina je nestravitelná. Výsledkem je větší objem exkrementů.

b) Odchází nashromážděné odpady

Odpadními látkami z nepřirozené výživy zanesený organismus se po přechodu na syrové maso nebo Fit-Crock začnou čistit. Tyto jedovaté odpadní látky se z celého organismu postupně stahují do největšího vylučovacího orgánu, kterým je tlusté střevo. Odsud jsou pak stolicí vylučovány. Tyto odpady činí mnohdy velké množství - 20 až 40% hmotnosti zvířete.

c) Velké dávky krmiva

Lisované je těžší

Žaludek psa je roztažený, protože termicky extrudované (napěněné) granule zvětšují v žaludku objem. Krmivo Fit-Crock je slisováno tlakem a proto má na rozdíl od extrudovaných granulí při stejném objemu o cca 30% menší hmotnost. Dáváme-li do misky stejné množství lisovaného krmiva jako dříve extrudátu, pak pes dostává cca o 30 % více krmiva.

Více exkrementů

Z výše uvedených důvodů víme, že větší objem exkrementů je vítaná známka změny k lepšímu. Proto se po přechodu na přirozenější výživu z nadměrného kakání svého psa radujeme :-)) Čím více hovínek (starého odpadu), tím čistější organismus. Čím čistější pes zevnitř, tím menší šance pro vznik nemoci. Po očistě celého organismu se objem exkrementů normalizuje.

 

8. Související články o zdraví psů

 

9. Pomohl Vám článek & Chcete nás podpořit?

Pokud jsme informacemi v tomto článku přispěli k nastartování změn vedoucích k upevnění zdraví Vašeho psa, pak se splnil záměr našeho poslání, kterým je šíření informací o přirozeném zdraví psů. Chcete-li naše aktivity podpořit, řekněte o článku lidem, kteří řeší zdravotní problém svého psa (sdílejte). Zde je adresa článku: https://www.baron.cz/clanky-o-zdravi-psu/zmena-krmiva-u-psa-jak-na-to/, kterou můžete svým známým poslat. Podpořit naše aktivity můžete také nákupem u Barona nebo finančním příspěvkem na konto 242978001/5500.

 

Dopřejte sobě a svému psovi doplněk stravy z fermentovaného ovoce a zažijte prasílu přírody

 

Autor článku: Jaroslav Langer – Zakladatel přírodní lékárny Baron.cz. Zveřejněno: 11. 3. 2012 / Korektury: 21. 10. 2019.