Rozdíl mezi vitamíny

Zdravotní přínos umělých vitamínů byl, a stále ještě je předmětem diskusí. Dlouhý čas byla existence umělých vitamínů mnohými výrobci krmiv, doplňků výživy, veterinárními lékaři a experty zdravé výživy utajována nebo alespoň nezveřejňována. Tento postoj se dnes již pomalu stává neudržitelným. Proto nadešel čas (pro zdraví rozdílné) přínosy vitamínů umělých a přírodních korektně pojmenovat.

 

Přejeme získání přínosných informací vedoucích k upevnění zdraví.

 

Obsah článku

  1. Co je vitamín?
  2. Co jsou přírodní vitamíny?
  3. Co jsou umělé vitamíny?
  4. Předčasná radost z vitamínů
  5. Jak umělé vitamíny poznáme?
  6. Související články o zdraví psů
  7. Pomohl Vám článek & Chcete nás podpořit?

 

 

Umělé vitamíny vyrobil člověk – přírodu nenahradí. / Přírodní vitamíny jsou v syrových potravinách.

 

1. Co je vitamín?

Vitamín je substance, která spolu s bílkovinami, tuky a sacharidy patří k základním složkám potravy. V organismu lidí, tak jako zvířat mají vitamíny a enzymy funkci katalyzátorů biochemických reakcí a podílejí se na metabolismu bílkovin, tuků a cukrů. Existuje 13 základních typů vitamínů, které si organismus (až na výjimky) nedokáže sám vyrobit, a proto je musí získávat prostřednictvím výživy. (Zdroj: Wikipedia)

 

2. Co jsou přírodní vitamíny?

Jsou pouze v syrových potravinách

Přírodní vitamíny jsou obsaženy pouze v syrových potravinách (ovoce, zelenina, maso, vejce, obilniny), kde jsou vázány do přírodní struktury dané potraviny, což je chrání před poškozením oxidací, chladem či teplem slunečního záření. Tato ochranná struktura, kde jsou vitamíny vázány se například u ovoce nebo zeleniny nazývá Flavonoidy.

Přírodní vitamíny působí antioxidačně

Flavonoidy, jinak nazývané také bioflavonoidy, či vitamín PP, jsou látky náležící mezi rostlinné sekundární metabolity. Jsou známé pro své antioxidační působení. Celkem jsou souborem asi 60 látek, majících kladný vliv na organismus, zvláště pak na cévy (Zdroj: Wikipedia).

Vitamíny ničí tepelné zpracování - horko

Přírodní vitamíny a enzymy se ničí při teplotě 42 °C (extruze, vaření, smažení, dušení).

 

3. Co jsou umělé vitamíny?

Náhražka zničených

Umělé vitamíny používané dnes v termicky extrudovaných krmivech pro psy (granule) a v konzervách mají nahradit přírodní vitamíny, které jsou vysokou teplotou při zpracování v těchto krmivech zničeny.

Také konzervují

Proto před lety vznikla první poptávka po umělých vitamínech, které v extrudovaných krmivech mají také významnou úlohu konzervace (aby krmivo dlouho vydrželo).

Dík patří vědcům

Vědci zjistili, že přírodní vitamíny se skládají z mnoha substancí, které ale všechny nelze chemickou cestou napodobit. Objevili však, která složka je v tom či onom vitamínu hlavní účinnou a tu se jim podařilo uměle vyrobit.

Pseudo vitamíny

Tyto uměle vyrobené (pseudo) vitamíny, pro jejichž výrobu se mnohdy používají laciné nosiče a geneticky modifikované plodiny se pak směrem ke spotřebiteli nekorektně prezentují jako vitamíny.

Překlenout nedostatek

Některé umělé vitamíny sice umí krátkodobě překlenout výrazný nedostatek, ale po jejich vysazení se symptomy zdravotních potíží vracejí.

Musí je odbourat

Každá nepřírodní látka, stejně tak jako umělé vitamíny zatěžují vnitřní orgány (játra, ledviny), které je musí pracně odbourat. Mnohé syntetické látky se pak v organismu usazují.

Zdravotní problémy

Nadměrný nebo dlouhodobý příjem umělých vitamínů spolu s absencí vitamínů přírodních pak vede dříve nebo později  k rozličným zdravotním problémům (alergie, kožní problémy, kloubní potíže, rakovina).

Zdraví nepřínosné

Proto krmiva pro psy (granule, konzervy), stejně jako doplňky výživy s umělými vitamíny a s umělými minerály nedoporučujeme.

 

4. Předčasná radost z vitamínů

Potěšení z vitamínů

Mnozí majitelé psů jsou potěšeni, že na etiketě svých granulí, konzerv, kapsičkách, doplňcích stravy nebo na etiketě oblíbených pamlsků najdou uvedené látky jako například: vitamin E, vitamin A, vitamin B12, Biotin, Zinek, Selen, Mangan nebo Kobalt.

Předčasná radost

Radost z prezentovaných vitamínů, minerálních látek, kyselin a jiných substancí však bohužel není na místě, protože to nejsou přírodní látky. Jedná se o látky uměle vyrobené / syntetické (obdoba éčkových preparátů z potravinářství). Přírodu nelze nahradit.

Deklarovat lze jen umělé

Deklarovat v granulích, krmivech nebo potravinách přesné složení a obsažené množství vitaminů, minerálních látek, stopových prvků, poměr vápníku, fosforu a jiných látek lze pouze u látek uměle vyrobených.

Přírodní vitamíny jsou vázány

Přírodní vitamíny jsou vázány do přírodní struktury dané potraviny (maso, zelenina, ovoce, vejce). To je důvod, proč u potravin nebo krmiv, kde nejsou přidány látky umělé, nenajdeme množství vitaminů, minerálních látek nebo stopových prvků vyčíslené v měrných jednotkách.

Nemusí je deklarovat

Syntetické vitamíny jsou (především kvůli konzervaci) někdy přidány do masových mouček již u prvovýrobce. Podle zákona pro výrobu zvířecích krmiv však nemusí finální zpracovatel (výrobce granulí) v deklaraci tyto syntetické vitamíny uvádět. Proto se může v reklamě a na etiketách pochlubit, že jeho krmivo neobsahuje umělé látky (vitamíny, ochucovadla, konzervanty apod.).

 

5. Jak umělé vitamíny v granulích nebo doplňku poznáme?

V granulích, konzervách, kapsičkách, doplňcích stravy nebo v pamlscích pro psy poznáme přidané umělé vitamíny, minerály, kyseliny a syntetické stopové prvky podle názvu deklarace. V těchto názvech výrobci a dovozci dost kličkují. Často pak používají marketinkově zajímavé názvy jako například:

  • Vitamíny a stopové prvky (na kg):
  • Doplňkové látky na kg:
  • Doplňkové látky:
  • Nutriční aditiva v 1 kg:
  • Nutriční doplňkové látky:
  • Doplňkové složky:
  • Fyziologické doplňkové látky:
  • Vitamíny přirozené ze surovin:
  • Minerály přirozené ze surovin:
  • Jakostní znaky:

 

Umělé mají měrné jednotky

Pouze umělé vitamíny se dají vážit, dávkovat a následně do krmiv přidávat. Zdali se v krmivu jedná o následně přidané umělé vitamíny nebo syntetické minerály poznáme podle měrných jednotek (mg, IE/kg, IU, µg, B1, mg/kg, mcg, apod.), v kterých je jejich přidané množství udáváno.

Takto vypadá deklarace umělých vitamínů v granulích pro psy

Vitamin A (12.000 IE/kg), vitamin D3 (1.200 IE/kg), vitamin E (240 mg/kg), vitamin B1 [thiamin mononitrát] (4,2 mg/kg), vitamín B2 [riboflavin] (8,4 mg/kg), vitamín B6 [pyridoxin hydrochlorid] (5 mg/kg), vitamín B12 (50 mg/kg), biotin (250 mikrogramů/kg), kyselina listová (0,42 mg/kg), niacin (25 mg/kg), vitamin C [L-askorbová kyselina] (170 mg/kg), kyselina pantotenová [D-pantothenát vápenatý] (9,6 mg/kg), cholin chlorid (1.500 mg/kg), mangan (58 mg/kg), měď (12 mg/kg), zinek (144 mg/kg), železo (240 mg/kg).

 

6. Související články o zdraví psů

 

7. Pomohl Vám článek & Chcete nás podpořit?

Pokud jsme informacemi v tomto článku přispěli k nastartování změn vedoucích k upevnění zdraví Vašeho psa, pak se splnil záměr našeho poslání, kterým je šíření informací o přirozeném zdraví psů. Chcete-li naše aktivity podpořit, řekněte o článku lidem, kteří řeší zdravotní problém svého psa (sdílejte). Zde je adresa článku: https://www.baron.cz/clanky-o-zdravi-psu/rozdil-mezi-umelymi-a-prirodnimi-vitaminy/, kterou můžete svým známým poslat.

 

Dopřejte sobě a svému psovi doplněk stravy z fermentovaného ovoce a zažijte prasílu přírody.

 

Autor článku: Jaroslav Langer – Zakladatel přírodní lékárny Baron.cz. Zveřejněno: 11. 3. 2012 / Korektury: 21. 10. 2019.